Nadměrné pocení tak může negativně ovlivnit sebevědomí, pracovní vztahy i osobní život a vést k vyhýbání se určitým situacím – například vystupování na veřejnosti, sportu nebo fyzickému kontaktu. Proto je důležité o tomto tématu otevřeně mluvit a připomínat, že existují způsoby, jak tento stav účinně řešit.
Nadměrné pocení, známé jako hyperhidróza, dokáže pořádně znepříjemnit život. Postihuje celé tělo, ale častěji se objevuje lokálně – na dlaních, chodidlech, v podpaží, na čele nebo zátylku. Místo neúčinných antiperspirantů lidé stále častěji sahají po efektivnějších metodách, které přinášejí dlouhodobou úlevu. Mezi ty patří aplikace botulotoxinu, iontoforéza nebo v krajních případech chirurgické zákroky. Výhodou je i to, že se pacienti zbaví nevzhledných fleků od antiperspirantů na oblečení.

Foto: Shutterstock
Když je pocení signálem nemoci
„Pocení se nejčastěji projevuje na dlaních, chodidlech, v podpaží, na čele nebo zátylku. Tento problém je nejen tělesně obtěžující, ale často dotyčného společensky hendikepuje, ať už se jedná o podání upocené ruky, obavy z mokrých kruhů na košili nebo rizika zápachu. Nejedná se častokrát o reakci na teplo, ale o hyperaktivitu nervového systému. Problém u nadměrného pocení obvykle není dobře řešitelný pomocí antiperspirantů, většinou se vyskytuje již od puberty a může přetrvávat po celý život,“ vysvětluje dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
Pokud se však člověk nadměrně potí celkově, je na místě důkladné lékařské vyšetření. Mohlo by jít o příznak poruchy štítné žlázy, cukrovky nebo dlouhodobé infekce. Zvlášť noční pocení s nutností převlékání ložního prádla může signalizovat závažnější onemocnění, například nádorové. Někdy za celkovým pocením stojí i léky nebo nadměrná konzumace alkoholu.
Účinné řešení jménem botulotoxin
Jednou z nejefektivnějších metod proti nadměrnému pocení je aplikace botulotoxinu. Ten zamezí přenosu signálu z nervových zakončení na potní žlázy. Injekce se aplikuje pomocí tenkých jehliček, přibližně jeden vpich na centimetr čtvereční. Nejčastěji se používá v oblasti podpaží, dlaní a chodidel. Účinek se dostavuje v rozmezí dvou až deseti dnů a přetrvává zhruba rok.
„Nadměrné pocení v podpaží je poměrně častý jev, který nesouvisí s potřebou ochlazovat organismus, ale spíše s neúměrnou reaktivitou nervového systému. Pro pacienty s tímto problémem se jedná o nepříjemný estetický a společenský problém, jehož odstraněním se výrazně zlepší kvalita jejich života. Tělo si dokáže poradit s ochlazováním organismu pocením na jiných částech těla a v případě aplikace zmíněného botolutoxinu se jedná o dávky, které nejsou pro organismus toxické,“ říká MUDr. Jan Kučera.
Když pomáhá elektrický proud
Další možností je iontoforéza – neinvazivní metoda, která využívá slabý elektrický proud ve spojení s vodou. Procedura probíhá tak, že pacient ponoří dlaně nebo chodidla do vaničky s vodou, do níž se pouští kontrolovaný proud. Navzdory technickému popisu jde o bezpečnou a bezbolestnou terapii. První výsledky bývají patrné už po několika sezeních. Zpočátku je nutné docházet 3–4× měsíčně, později se zákrok opakuje podle potřeby. Tato metoda není vhodná pro těhotné ženy a osoby se srdečními potížemi.
Když nezabere nic jiného, přichází chirurg
V těžkých případech lze sáhnout po chirurgickém řešení – tzv. endoskopické transthorakální sympatektomii. Při ní chirurg odstraní nervy zodpovědné za nadměrnou činnost potních žláz. Zákrok je však spojen s vyšším rizikem komplikací, jako je například pocit brnění, pneumotorax nebo kompenzační pocení na jiných částech těla. Jde tedy o krajní řešení, které se doporučuje jen tam, kde jiné metody selhaly.
Zdroj: Dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
Naše články:
Související články