Z 24 plánovaných oblastí větrné energie podél Zeleného pásu Evropy v okresech Tirschenreuth, Neustadt an der Waldnaab a Schwandorf jich bylo podle starostky 11 zrušeno a deset zmenšeno, zachovány zůstaly tři oblasti. Zeleným pásem (Green Belt) se označují tisíce kilometrů území od Severního až k Černému moři podél bývalé železné opony, kde měla příroda nezáměrně příležitost k vývoji.
České obce, Plzeňský kraj i české ministerstvo životního prostředí (MŽP) proti větrným elektrárnám u hranic dlouho protestovaly. "Bavorsko nakonec akceptovalo připomínky české strany, větrníky budou moci stát nejméně jeden kilometr od státní hranice," řekl vedoucí krajského oddělení ochrany přírody Jan Kroupar. U kulatého stolu v Oboře minulý týden podle něj Němci oficiálně deklarovali, že blíže hranici stavět nebudou. "Přijetí nového návrhu je naplánováno na 22. července a druhá etapa veřejných konzultací začíná 15. srpna," dodala Lesak.
Podle ředitele chráněné krajinné oblasti Český les Tomáše Peckerta byla hlavním "tahounem" starostka Lesak, která mimo jiné dvakrát svolala kulatý stůl. Ochranáři přírody podle něj takový ústupek nečekali, německá strana plán velmi redukovala. Peckert to označil za "obrat o 180 stupňů". Němci navíc tvrdí, že jde o potenciální lokality, vše se realizovat nemusí, protože se investoři třeba rozhodnou pro jiná místa. Záměry, které podle Peckerta v rozvojových plánech zůstaly, jsou v oblastech, které nejsou výškově tak dominantní nebo už jsou za horizontem Českého lesa či v lesnatějším terénu a ne na otevřených místech.
Bavorsko nakonec akceptovalo připomínky české strany, větrníky budou moci stát nejméně jeden kilometr od státní hranice.
Jan Kroupar, vedoucí krajského oddělení ochrany přírody
Bavorské oblasti teď podle Kroupara vyjmuly větrníky těsně u hranic s ČR ze svých územních rozvojových plánů, což je obdoba zásad územního rozvoje Plzeňského kraje. "Provedli to na základě připomínek, které oficiálně uplatnilo MŽP do mezinárodní EIA (posudku vlivu stavby na životní prostřed), a na základě nesouhlasu českých obcí. Aby s nimi měly do budoucna lepší komunikaci," řekl.
"Tento krok je důležitým signálem a my si ho výslovně vážíme. Podle našeho názoru však jeden kilometr nestačí k dlouhodobému zachování Zeleného pásu jako důležité osy biotopů a kulturně historické krajiny," řekl Johannes Bradtka, šéf Asociace pro ochranu krajiny, druhů a biodiverzitu. Češi i bavorské spolky původně navrhovaly tříkilometrový odstup. Podle zemského rady a předsedy Regionální plánovací asociace Horní Falc Sever Andrease Meiera byly obdržené námitky brány vážně a hledá se vzájemně přijatelné řešení. Lesak dodala, že Meier kompromisnímu řešení hodně pomohl.
V CHKO je podle Kroupara výstavba větrníků i fotovoltaik výrazně omezená územní studií, kterou zpracovalo CHKO s krajem a schválily ji obce. "My u nás krajinu chráníme a nedovolí nám tu pomalu ani dřevěný altán," řekla Lesak.
Jedinou výjimkou jsou zatím téměř 250metrové stožáry přímo u hranic, které by měly podle Kroupara stát nedaleko Bärnau a Obory, kde byly dva větrníky povolené už dříve. "Stále se tam ale jedná, protože s tím nejsou srozuměné ani bavorské obce a spolky a řeší to německý soud," řekl. Lesak dodala, že čtyři správní žaloby, k nimž se české obce připojily, už jsou tři čtvrtě roku u správního soudu v Mnichově. Věří, že jim soud vyhoví.