Ale CO KONKRÉTNĚ nám silový a cardio trénink přináší? V čem jsou OPRAVDU ty přínosy? Jak daleko sahají? To nám vysvětlila naše kolegyně a profesionální trenérka Zuzana Lambl.
Cardio trénink
Takové občasné proběhnutí, jízda na kole či kolečkových bruslích nebo jen svižná procházka dokáží divy. Pokud to ovšem do svého režimu zakomponujete pravidelně. Pravidelný cardio trénink totiž posiluje srdeční sval a snižuje krevní tlak. Zvyšuje kapacitu plic, což způsobí, že vás zkrátka tolik věcí nezadýchá, neunaví a vy vydržíte víc a budete aktivnější.
Zrychlí se vám metabolismus, což znamená, že i v klidu vaše tělo spálí více kalorií než u člověka, který se nehýbe. Pomáhá tedy výrazně při hubnutí a udržení váhy. Snižuje tuk kolem orgánů (viscerální), který je pro naše tělo jedním z nejnebezpečnějších zdravotních rizik.
Cardio trénink uvolňuje endorfiny a zlepšuje náladu. Také se mu říká "přírodní antidepresivum". Po takovém pěkném běhu budete nejen víc vysmátí a budete světu kolem předávat víc pozitivní energie, ale budete navíc spinkat jako miminko, protože vytrvalostní trénink prokazatelně zlepšuje spánek.
Cardio tréninkem podporujete také neurogenezi - neboli růst nových mozkových buněk. Takže trénujete paměť a snižujete tak riziko Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.
Vytrvalostním tréninkem pracujete na své imunitě a zpomalujete biologické stárnutí. Lidé, kteří běhají (jezdí na kole, chodí na procházky) aktivně snižují svým pohybem riziko cukrovky, mrtvice a třeba i rakoviny prsu a tlustého střeva.

Silový trénink
Zvednutím nějaké té činky, přítahem na hrazdě nebo silovým cvičením s váhou vlastního těla také podporujete své vlastní zdraví. S přibývajícím věkem je silový trénink ještě víc důležitý. Během silového tréninku sice spálíte méně aktivních kalorií než při cardio tréninku, ale více aktivní svalové hmoty znamená, že spustíte v těle procesy rychlejšího spalování a rychlejšího metabolismu. Čím více budete mít svalů, tím méně budete unavení bez zjevné příčiny.
Silový trénink, stejně jako cardio trénink, vytváří hormony štěstí a vy se cítíte sebevědomější, více "nad věcí", žije se vám prostě lehčeji. |
Svaly v pohybu vylučují myokiny. Ty podporují opravu narušené tkáně, zlepšují imunitu a bojují proti stárnutí. Svaly pomáhají při regeneračních procesech po operacích a různých nemocech. Tlumí i vytváření chronických zánětů v těle. A stejně, jako cardio, tak i silový trénink zlepšuje práci mozku, podporuje paměť, ulevuje od stresu.

Shrnutí: Výhody pravidelného silového a cardio tréninku
Když si to shrneme. Pokud budete kombinovat pravidelně silový a cardio trénink, najdete si aktivity, které vás budou bavit a naplňovat, pak kromě zvýšení svého vlastního sebevědomí, pomůžete vlastnímu tělu překonávat nástrahy denního života s větší grácií. Ženy, navíc, cardio potřebují pro udržení zdravé a pěkné postavy více než muži. Ale u mužů se rozhodně také neztratí a je za mě velká chyba, když se silnější část naší populace upne pouze k silovému tréninku, ale zadýchá se u prvních kroků do kopce. A naopak.
Vytvarované tělo
Ženy, nevyhýbejte se nějakému tomu svalu. Kromě vytvarovaného těla nám svaly přináší mnohé benefity, které ocení nejen vaše tělo, ale ve finále i váš partner. A to se nebavíme jen o vizuální stránce, ale i o té praktické, když zkrátka zvládnete unést, zvednout nebo přenést více věcí, aniž byste si u toho zablokovaly záda nebo hnuly krkem.
Takže udělejte si čas na sebe a svoje zdraví, pomůžete tím i svému okolí, ať už ve formě pozitivní nálady a spousty energie nebo v tom, že budete výkonnější, silnější, nebude pro vás problém komukoli s čímkoli pomoci a budete mít energii i nadšení plnit si svoje sny.

Další zajímavé články spojené se cvičením
Trenérka a vrcholová sportovkyně Zuzana Lambl pro nás pravidelně připravuje články spojené s tipy na cvičení na různé tělesné partie nebo na téma zajímavých sportů, které případně sama vyzkoušela.
Jak vám mohou pomoci doporučené cviky pro pevné ruce nebo pro vyrýsovaný zadek? Možná je vaší preferencí mít hezké břicho bez tukových polštářků, a tak nedáte nic za to, když vyzkoušíte naše tipy pro vysněný pekáč buchet neboli sixpack, tedy prověřené rady na to, jak vycvičit pěkné břicho.
Autorka fotografií: Zuzana Lambl
Zdroj: autorský rozhovor Zuzana Lambl, www.Zkworkouts.cz
Trenérka, multisportovkyně a milovnice sportu Zuzana Lambl
 | - Trenérka a bývalá vrcholová hráčka squashe, mistryně republiky ve squashi - Závodní hráčka racketlonu (osminásobná mistryně světa) - Fitness instruktorka a instruktorka kondičního posilování se zaměřením na funkční trénink a kalistheniku (na základě akreditace MŠMT) - Školitelka a majitelka licence TABATA – školení pro trenéry TABATA® SPECIALISTS - Osobní fitness instruktorka s mezinárodní licencí - Specialistka na cvičení s vahou vlastního těla na TRX, Redcord, flowin, pánevní dno a core - Zakladatelka fitness směru Jumpboxing - Vítězka Predator Race Brutal - Mistryně světa v CROSSMINTONu - Aktivní běžkyně - V současné době závodní sportovní i námořní jachtařka |
Naše články s trenérkou Zuzkou Lambl:
Související články