Bill Gates přiznává, že Steve Jobs neměl ponětí o programování, ale věděl, jak vybrat lidi, kteří budou dělat odbornou práci.
Pokud existují dva technologičtí guruové, kteří měli klíčový význam pro vývoj technologií až do dnešních dnů, pak jsou to bezpochyby Bill Gates, spoluzakladatel společnosti Microsoft a otec Windows, nejrozšířenějšího operačního systému na světě, a zesnulý Steve Jobs, jeden ze zakladatelů společnosti Apple a jeden z těch, kteří se zasloužili o uvedení prvního iPhonu, telefonu, který navždy změnil trh s mobilními telefony.
Od chvíle, kdy opustil nejvyšší vedení Microsoftu a plně se věnuje jeho nadaci, Bill Gates nešetří slovy, když mluví o svých vrstevnících v technologickém průmyslu. Na začátku roku 2025 totiž americký magnát v rozhovoru pro New York Times ujistil, že se mu nelíbí ideologický posun směrem k pravému středu, který učinila drtivá většina technologických oligarchů v Silicon Valley.
Bill Gates: Jobs byl průměrný programátor, ale skvělý manažer
Nedávno Bill Gates neváhal pronést několik výroků útočících na zesnulého Steva Jobse, v nichž odhaluje, co bylo jednou z velkých slabin vůdce cupertinské společnosti: „Nebyl inženýr, neměl ponětí o kódu.“ V poslední době se však Bill Gates věnoval i tomu, že se mu nepodařilo najít žádného inženýra.
Bill Gates přiznal, že Jobs sice neměl ponětí o programování, ale byl to člověk, který uměl rozpoznat svá slabá místa a měl dar vybírat si správné lidi, na které takové úkoly delegoval:
„Jeho schopnost vybírat lidi, kteří budou pracovat v těchto oblastech, byla přesto úžasná. Nebyl inženýr, nevěděl, co je to zdrojový kód, nevěděl toho moc o návrhu čipů.“
Podle Gatese tedy Steve Jobs uměl velmi dobře řídit své týmy, s čímž by jistě nesouhlasili někteří jeho spolupracovníci, například Marc Andreessen, který ho označil za „uřvaného šílence“.
Kromě toho Bill Gates v tomto rozhovoru také ujistil, že se mu nikdy nepodařilo Steva Jobse překonat ve vizuální části jeho operačních systémů, což je oblast, ve které uznával převahu generálního ředitele společnosti Apple:
„Steve byl úplně jiný než já. Co se týče intuice pro dobré uživatelské rozhraní a pro design, on ji měl a já ne. V tom mu závidím jeho genialitu.“
Steve Jobs byl známý svým zaměřením na design a uživatelský zážitek, díky němuž se společnost Apple stala průkopníkem intuitivních a estetických rozhraní. Tento přístup se neomezoval pouze na produkty Apple, ale ovlivnil technologický průmysl obecně a stanovil standard použitelnosti a designu, který se snažilo napodobit mnoho dalších společností.
Také v osobnější rovině Gates prozradil, že mu Jobs dával rady, jak být kreativnější, přičemž některé z nich zahrnovaly užívání psychotropních látek, což prozradil při uvedení své autobiografie Zdrojový kód: Moje začátky.
To však nebylo v tomto rozhovoru vše, protože na jiném místě rozhovoru se Gates s úsměvem přiznal, že skutečnost, že jsou s Jobsem tak rozdílní, se pro oba stala výhodou, protože oba mají doplňující se způsoby práce a navzájem se potřebují:
„Steve by řekl něco jako: Dobře, nechci, aby k žádnému softwaru byly návody, což, no, to je detail, ale my jsme ve skutečnosti potřebovali nápovědu a dokumentaci. Takže jsme získali to nejlepší z obou světů, kdy on tlačil na pilu a já měl týmy inženýrů, kteří skutečně museli dělat práci.“

Zdroj: Youtube.com
Nakonec Bill Gates vysvětlil, že se mu spolupráce se Stevem Jobsem na tvorbě Macintoshe líbila, i když na softwaru pro Mac pracovalo více lidí z Microsoftu než techniků z Applu, a že od té chvíle k Jobsovi získal obdiv, který trvá dodnes.
Soubor dvou rivalů
Zhruba před čtyřmi měsíci vystoupil zakladatel společnosti Microsoft a americký filantrop Bill Gates v talk show Opening Bid na Yahoo Finance a během svého vystoupení vyprávěl o tom, jak úzce spolupracoval se zesnulým Stevem Jobsem při vytváření počítače Macintosh, a využil také příležitosti, aby poukázal na některé hlavní chyby a přednosti bývalého generálního ředitele společnosti Apple.
Vztah mezi Gatesem a Jobsem byl předmětem mnoha diskusí a analýz. Přestože byli často vnímáni jako rivalové, zejména během slavného souboje mezi operačními systémy Windows a Mac OS, sdíleli vzájemný respekt k dovednostem a úspěchům toho druhého. Tento respekt se projevil při mnoha příležitostech, včetně situace po Jobsově smrti, kdy Gates obdivně hovořil o jeho odkazu a přínosu pro technologii.
Ačkoli Gates a Jobs měli velmi odlišné styly a dovednosti, oba sehráli zásadní roli při utváření technologického světa, jak jej známe dnes. Jejich rozdíly spíše než jako překážka sloužily jako hnací síla inovací a pokroku v oboru.