Pilotovaná mise na Mars je možná blíž, než si myslíme.
Díky převratné inovaci ruských vědců se možná brzy staneme svědky pilotované mise na rudou planetu, která překoná řadu logistických a technických problémů. Od doby, kdy lidé v roce 1969 poprvé vstoupili na Měsíc, je návštěva naší sousední planety považována za další obrovský skok v lidském průzkumu vesmíru. S neustálým rozvojem technologií pro průzkum vesmíru je nyní Mars pevně na pořadu dne.
Výzva pro misi s lidskou posádkou na Mars
Mars již dlouho přitahuje představivost vědců, inženýrů i široké veřejnosti. Představuje vrchol lidských technologických možností a přistání pilotované mise na této planetě by zdůraznilo bezbřehý potenciál lidského vědeckého úsilí. Doprava pilotované mise na Rudou planetu je však spojena s řadou obtíží, zejména pokud jde o potřebnou dobu cesty.
Mars je od Země vzdálen více než 140 milionů kilometrů. Se současnou raketovou technologií by cesta tam a zpět trvala přibližně 18 měsíců až tři roky. Tato dlouhá cesta představuje značnou výzvu, včetně psychických a fyzických účinků izolace na astronauty, spotřeby paliva a udržení života na palubě po tak dlouhou dobu.

Zdroj: Youtube.com
Ruský kosmonaut Valerij Poljakov je v současné době držitelem rekordu v délce nepřetržitého pobytu ve vesmíru, který činí 14 měsíců. Byl však na palubě vesmírné stanice Mir, která je, relativně vzato, jednodušší na udržení, než by byla cestovní mise, jako je ta na Mars.
Rusko dosáhlo extrémního průlomu v misi na Mars
V únoru letošního roku oznámil ruský státní Rosatom významný pokrok ve vývoji plazmového elektrického raketového motoru. Podle společnosti by tato technologie mohla zkrátit dobu cesty ze Země na Mars na pouhé dva měsíce.
„Plazmový raketový motor je typem elektrického motoru. Je založen na dvou elektrodách. Mezi nimi procházejí nabité částice a zároveň je na elektrody přivedeno vysoké napětí. V důsledku toho proud vytváří magnetické pole, které vytlačuje částice z motoru. Plazma tak získává směrový pohyb a vytváří tah,“ citovaly Izvestija Jegora Biriulina, mladšího vědeckého pracovníka vědeckého ústavu Rosatomu v Troicku.
Tento motor představuje průlom ve vesmírných cestách, protože potenciálně zcela řeší problém časové logistiky:
„V současné době může let na Mars s použitím konvenčních motorů trvat téměř rok v jednom směru, což je pro kosmonauty nebezpečné kvůli kosmickému záření a vystavení radiaci. Použití plazmových motorů může zkrátit misi na 30-60 dní…“ říká Alexej Voronov, první náměstek generálního ředitele pro vědu ve výzkumném ústavu Rosatomu v Troicku.
Cesta na Mars může být dříve, než si myslíme
Od této chvíle již Rosatom v Troitském institutu vyvinul svůj laboratorní prototyp průlomového plazmového motoru. Prototyp nyní projde přísnými pozemními zkouškami, aby byl provozně připraven pro letový model. Cílem společnosti je mít letový model připravený do roku 2030.
Tento nový motor je ukázkou toho, jak rychle se vědecké poznatky stále vyvíjejí a že snaha o výzkum vesmíru nezná hranic. Zdá se, že plazmová technologie má velký potenciál umožnit pilotovanou misi na Mars a dále. Pozoruhodné je, že v testování této technologie postupuje také americká společnost Howe Industries. Klíčem ke sdílení zdrojů a pokroku v cestování do vesmíru může být také větší spolupráce mezi průmyslovými odvětvími a kontinenty.

Zdroj: Youtube.com
Kromě ruských pokroků dělají pokroky v průzkumu Marsu i další země a soukromé společnosti. Cílem programu Artemis NASA je návrat lidí na Měsíc jako odrazový můstek k Marsu, zatímco SpaceX vyvíjí kosmickou loď Starship s cílem kolonizovat Mars. Tyto snahy zdůrazňují rostoucí celosvětový zájem o průzkum Marsu a potenciál mezinárodní spolupráce v tomto ambiciózním úsilí.