Elon Musk, známý svým zájmem o technologie a vědu, posunul svou posedlost reprodukcí o krok dál.
Musk údajně investoval do eugenického startupu se sídlem v Austinu, který údajně mezi své klienty počítá miliardáře a jeho partnera Shivona Zilise, šéfa společnosti Neuralink. Tato společnost, Orchid Health, nabízí služby genetického testování embryí vysoce postaveným klientům a za genetické vyšetření nemocí si účtuje přibližně 22 500 dolarů (473 600 korun).
Společnost Orchid Health se od ostatních společností zabývajících se genetickými předpověďmi odlišuje tvrzením, že je schopna sekvenovat celý genom embryí pomocí pouhých pěti buněk, což jí umožňuje předpovídat širší škálu onemocnění než jejím konkurentům. Podle svých internetových stránek využívají údaje o celém genomu k identifikaci monogenních a polygenních onemocnění, což alternativy nedokážou, protože nesekvenují celý genom.
Genetika budoucnosti
Technologie společnosti Orchid dokáže odhalit nejméně sedm typů rakoviny, neurologické poruchy a chromozomální abnormality. Podle zdrojů blízkých společnosti byly její služby využity nejméně u jednoho ze čtyř dětí Zilis a Muska. Anonymní zdroj z Washingtonu uvedl, že zakladatelka společnosti Noor Siddiqiová poskytla Muskovi a Zilis speciální testy, které využívají vlastní algoritmy k posouzení inteligenčního potenciálu embrya.

Zdroj: Youtube.com
Ačkoli společnost trvá na tom, že se nepodílí na „eugenice“, pomoc rodičům při výběru „dobrých genů“ definici této praxe připomíná. Zilis řekla Muskovu životopisci Walteru Isaacsonovi, že miliardář „opravdu chce, aby chytří lidé měli děti“, a že se s ním rozhodla zplodit potomka poté, co ji povzbudil, aby měla jeho.
Když deník Washington Post kontaktoval společnost Orchid, aby se zeptal na Muska a Zilis, jakož i na obvinění z testování inteligence, společnost se odmítla vyjádřit a uvedla, že sice testuje mentální postižení, ale nenabízí žádné předpovědi o inteligenci budoucího dítěte.
Takové služby čelí nejen etickým, ale i praktickým výzvám. Častou obavou je názor, že tyto služby se rovnají „hře na Boha“. Kromě toho odborníci na genetiku vyjádřili skepsi ohledně tvrzení společnosti Orchid, že dokáže sekvenovat celý genom embrya z pouhých pěti buněk.
Musk pátrá po superlidech
Svetlana Yatsenko, genetička ze Stanfordu, poukázala na to, že použití procesu zvaného amplifikace, který kopíruje vlákna DNA z malých vzorků pro analýzu, je problematické. Tento proces by mohl vnést nepřesnosti do vyloučení nebo prohlášení genetických poruch.

Zdroj: Youtube.com
Tyto zvěsti se shodují s některými Muskovými tvrzeními z minulosti o nadřazenosti některých ras, což této iniciativě dodává další vrstvu kontroverze. Je však důležité poznamenat, že vědecká komunita nadále diskutuje o proveditelnosti a etických důsledcích takových technologií.
V širším kontextu vyvolávají úpravy genů a selekce embryí otázky týkající se budoucnosti lidstva a možnosti navrhovat děti na míru. Zatímco tato technologie se rychle vyvíjí, regulace a etika musí držet krok, aby bylo zajištěno její zodpovědné využívání.