Nadace Wikimedia se rozhodla dočasně pozastavit experiment, který zobrazoval souhrny generované umělou inteligencí v horní části článků Wikipedie, poté, co se na ni snesla vlna kritiky ze strany redakční komunity.
Jak vysvětluje médium 404Media, projekt nazvaný „Jednoduché souhrny článků“ měl pomocí umělé inteligence usnadnit pochopení složitého obsahu, ale od okamžiku, kdy byl 2. června poprvé oznámen, se setkal s ostrým odporem redakční komunity.
Rozhodnutí, které se nelíbilo
Jeden z nich vyjádřil své obavy přímo: „To, že Google spustil své souhrny s umělou inteligencí, neznamená, že ho musíme porazit. Důrazně vás žádám, abyste v testu pokračovali“. Podle tohoto vydavatele by implementace způsobila „okamžité a nevratné škody našim čtenářům a naší pověsti slušně spolehlivého zdroje“.

Zdroj: Youtube.com
Jiní redaktoři byli ve svém odmítavém stanovisku ještě přímočařejší a označili iniciativu jednoduše za „odpornou“ nebo vyjádřili svůj „nejostřejší možný nesouhlas“.
Kritika se soustředila na několik klíčových otázek. Redaktoři tvrdí, že Wikipedii se podařilo udržet si důvěryhodnost právě díky jejímu kolaborativnímu a lidskému přístupu, což by podle nich mohlo být zavedením automatizovaného obsahu ohroženo.
„Lidští editoři mohou vnést problémy do spolehlivosti, ale jako kolektivní masa se to vyrovná do krásného korpusu,“ vysvětlil jeden z účastníků debaty. „U jednoduchých souhrnů navrhují dát jednomu redaktorovi se známými problémy se spolehlivostí platformu nad jakýmkoli článkem.“
V posledních několika letech se Wikipedie etablovala jako jeden z mála prostorů na internetu, který si dokázal udržet určitou imunitu vůči šíření nekvalitního obsahu generovaného umělou inteligencí. Zatímco na jiných platformách dochází k poklesu hodnoty automatizovaného obsahu, redaktoři Wikipedie aktivně pracují na filtrování a odstraňování takového materiálu.
Iniciativa následovala po diskusích na výroční konferenci Wikimania 2024, kde se zkoumaly způsoby, jak encyklopedii zpřístupnit pomocí technologií umělé inteligence. V rámci experimentu by se v horní části článků zobrazovaly automaticky generované souhrny označené žlutým štítkem „neověřeno“.
Wikipedie experiment pozastavila, nevylučuje budoucí využití
Tváří v tvář vlně kritiky nadace Wikimedia Foundation pozastavila spuštění pouhý den po oznámení. Mluvčí organizace uznal, že „mohli tuto myšlenku lépe představit a otevřít konverzaci“ s komunitou.
Nadace nicméně trvá na svém zájmu zkoumat způsoby, jak Wikipedii globálněji zpřístupnit, ačkoli ujišťuje, že jakýkoli budoucí vývoj bude záviset na aktivní účasti editorů a vhodných moderátorských systémech.
„Nemáme v plánu zavést funkci shrnutí na wiki bez zapojení editorů,“ upřesnil projektový manažer, který dodal, že „redakční moderace je povinná za všech okolností.“
Budoucnost umělé inteligence ve Wikipedii
Využití umělé inteligence v platformách pro kolaborativní obsah, jako je Wikipedie, představuje řadu výzev a příležitostí. Umělá inteligence má potenciál zpřístupnit informace a učinit je srozumitelnějšími pro širší publikum, zejména pro ty, kteří nejsou odborníky na určitá témata. Existuje však také riziko, že automatizace ohrozí kvalitu a přesnost informací.
Klíčovým aspektem je transparentnost. Uživatelé si musí být vědomi toho, kdy čtou obsah vytvořený umělou inteligencí a kdy čtou obsah, který prověřil člověk. To je zásadní pro udržení důvěry v platformu. Žluté označení „neověřeno“, které navrhla Wikimedia, je krokem tímto směrem, ale bude zapotřebí dalších kroků, aby uživatelé mohli jasně rozlišit mezi automatizovaným a lidmi recenzovaným obsahem.

Zdroj: Youtube.com
Kromě toho se komunita Wikipedie osvědčila jako účinný strážce kvality obsahu. Její společný a lidský přístup je klíčem k udržení důvěryhodnosti platformy. Integrace umělé inteligence by měla být vnímána jako doplňkový nástroj, nikoli jako náhrada lidského hodnocení.
Úspěch jakékoli integrace umělé inteligence do Wikipedie bude nakonec záviset na schopnosti nadace zapojit do procesu vývoje komunitu editorů a zajistit, aby byla zavedena odpovídající ochranná opatření na ochranu integrity informací.