Elon Musk vyložil karty na stůl. Podle něj by Spojené státy měly rychle přijít na to, jak budovat drony ve velkém měřítku, jinak jsou odsouzeny k tomu stát se vazalským státem.
„Spojené státy v současné době nemohou vyrábět vlastní drony,“ řekl Musk na konferenci o příjmech společnosti Tesla. Na první pohled to vypadá jako klasická podnikatelova nadsázka. Američtí vojenští dodavatelé, jako je AeroVironment (výrobce letounu Switchblade-600) nebo General Atomics (výrobce letounu MQ-9 Reaper), navrhují a vyrábějí bezpilotní letouny. Musk však nemá na mysli schopnost navrhovat tato bezpilotní plavidla, ale nezávislost na rozsahu výroby a dodavatelském řetězci.
V tomto smyslu je závislost na Číně ohromující. A to nejen na straně Spojených států. Čína kontroluje 70-80 % světového trhu s komerčními bezpilotními letouny, které jsou aktivně využívány ve válce na Ukrajině. A kritické komponenty, jako jsou baterie, čipy, kamery a motory, pocházejí většinou z Číny. „Čína vyrobí za den více dronů než Spojené státy za celý rok,“ řekl Musk.
Trh v hodnotě 9 bilionů dolarů Muskovo varování však není jen vlasteneckým výlevem, má i obchodní čtení. Podle zprávy společnosti Morgan Stanley by hodnota odvětví dronů a eVTOL (elektrických vozidel s kolmým startem a přistáním) mohla do roku 2050 dosáhnout 9 bilionů dolarů (v přepočtu asi 190 bilionů korun). To je příliš velký koláč na to, aby si z něj jihoafrický podnikatel nechtěl ukrojit.
Tento krok by byl obzvláště důležitý vzhledem k současnému rozmachu společnosti Tesla. V prvním čtvrtletí roku 2025 zaznamenala společnost 71% pokles čistého zisku , přičemž prodeje v Evropě se během jediného měsíce propadly o 52 %. Zdá se, že začínající zavádění robotických náprav nestačí k tomu, aby akcionáře přesvědčilo, a sázka na tak velký trh by mohla být řešením.
Dílky do sebe dokonale zapadají Společnost Tesla již vyvíjí pokročilou robotiku s humanoidním robotem Optimus a autonomními systémy, jako je autonomní řízení založené na počítačovém vidění. SpaceX , její sesterská společnost, uzavírá kruh s bezkonkurenčními znalostmi leteckého a kosmického odvětví. Kromě toho Tesla investuje do technologie baterií a výroby čipů, což by mohlo usnadnit výrobu pokročilých autonomních dronů.
Sám Musk tento krok naznačil na hovoru s investory, když hovořil o budoucnosti společnosti Tesla:
„Budoucnost společnosti je v zásadě založena na rozsáhlých autonomních automobilech a obrovském množství autonomních humanoidních robotů. Drony do této vize „cenově dostupných uměle inteligentních robotů“ zapadají jako ulité“.
Zdroj: Youtube.com
Pentagon klepe na dveře Geostrategická závislost Číny nezůstala ve Washingtonu bez povšimnutí. Pentagon zahájil iniciativu „Replicator „, program v hodnotě 1 miliardy dolarů (tedy asi 21 miliard korun) na nasazení tisíců vojenských bezpilotních letounů, přičemž jako první veřejný nákup vybral Switchblade-600 společnosti AeroVironment.
Současně ministerstvo obrany prosazuje reformu, která má odstranit byrokracii a do roku 2027 dosáhnout „dominance UAS“. Poselství je jasné: USA sdílejí Muskovy obavy a snaží se skokově dohnat ztracené pozice. Muskovo prohlášení o „vazalských státech“ je, řekněme, víceúčelovým tahem.
Závěrem lze říci, že Muskova vize velkovýroby dronů není jen strategií technologické nezávislosti, ale také obchodní příležitostí na rychle se rozvíjejícím trhu. Vzhledem ke schopnosti Tesly a SpaceX inovovat a škálovat technologie by nebylo překvapením, kdyby tyto společnosti v blízké budoucnosti zaujaly vedoucí postavení v oblasti výroby dronů.