Vesmír nás samozřejmě nepřestává překvapovat svými nejúžasnějšími záhadami. V posledních letech vyvíjí astronomická komunita stále dokonalejší technologie, které umožňují odhalit návštěvníky ze vzdálených oblastí vesmíru. Výkonnější teleskopy a sofistikovanější algoritmy analýzy dat umožnily identifikovat tyto mezihvězdné objekty s větší přesností.
Tyto mezihvězdné objekty představují jedinečnou příležitost ke studiu materiálů, které vznikly ve slunečních soustavách zcela odlišných od té naší. Jejich analýza může odhalit tajemství o složení a vývoji jiných galaktických oblastí. Studium těchto těles může například poskytnout vodítka o vzniku planet a přítomnosti organických molekul v jiných soustavách. V naší Sluneční soustavě se již několik takových těles nachází, nejznámější z nich je Oumuamua.
Detekce těchto zbloudilých nebeských těles vyvolává zásadní otázky o tom, jak často procházejí naším vesmírným sousedstvím nepozorovaně. Každý nový objev rozšiřuje naše znalosti o těchto záhadných hvězdných cestovatelích a přibližuje nás k lepšímu pochopení vesmíru kolem nás.
Zdroj: Youtube.com
Astronomové oficiálně potvrdili objev třetího mezihvězdného objektu, který prolétá naší sluneční soustavou. Tento objev představuje významný posun v moderní astronomii, neboť se jedná o největší objekt extrasolárního původu, který byl kdy identifikován.
Objekt, který Centrum pro malé planety Mezinárodní astronomické unie pojmenovalo 3I/Atlas , byl díky svému převážně ledovému složení klasifikován jako kometa. Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, vysvětluje, že rozptýlený vzhled objektu naznačuje, že se jedná o strukturu složenou převážně z ledu, nikoli z hornin. Toto ledové složení je běžné u komet, které se obvykle tvoří v nejchladnějších a nejvzdálenějších oblastech sluneční soustavy.
Rychlost návštěvníka je mimořádná: pohybuje se rychlostí více než 60 kilometrů za sekundu, což je údaj, který potvrzuje jeho extrasolární původ. Tato rychlost naznačuje, že na rozdíl od komet a asteroidů původem z naší soustavy není gravitačně vázán na Slunce . Její hyperbolická trajektorie ukazuje, že pochází z mezihvězdného prostoru a bude pokračovat ve své cestě do dalších oblastí galaxie.
Richard Moissl, vedoucí oddělení planetární obrany Evropské kosmické agentury, ujistil veřejnost, že objekt nepředstavuje pro Zemi žádnou hrozbu . Jeho trasa povede do blízkosti oběžné dráhy Marsu, aniž by způsobil dopad na jakoukoli planetu. Totéž platí pro Oumuamua a další mezigalaktický objekt.
Původní objev provedl program ATLAS financovaný NASA na Havaji, později jej potvrdily observatoře po celém světě. ATLAS, což je zkratka pro Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System, je systém určený k detekci asteroidů, které by mohly narazit do Země , ale je schopen identifikovat i mezihvězdné objekty. Retrospektivní data umožňují sledovat jeho trajektorii až do poloviny června, což poskytuje cenné informace o jeho chování na oběžné dráze.
S odhadovaným průměrem mezi 10 a 20 kilometry tento objekt výrazně překonává své předchůdce Oumuamua (2017) a 2I/Borisov (2019) . Odborníci předpokládají, že by se mohlo jednat o značnou populaci podobných objektů, které nepozorovaně prolétají naší sluneční soustavou. Tyto objekty, které jsou větší, se snáze detekují, ale mnoho menších objektů by mohlo zůstat nepovšimnuto.