V dnešní době každý z nás hledá způsob, jak alespoň na chvíli vypnout tělo i mysl. Zároveň je mezi populací stále rozšířenější přítomnost stresu, který může přerůst až do vyhoření či panických atak. Je proto důležité najít to, co nám pomůže všem těmto nehezkým věcem předcházet. V dnešním článku si proto představíme meditaci Vipassana, která může být efektivním způsobem, jak se všech těchto a dalších věcí zbavit.
Obsah
- Co je to Vipassana?
- Původ a cíle Vipassany
- Jak správně meditovat?
- Jak meditovat techniku vipassana?
- Buďte bdělí vaší činnosti těla, mysli, srdce
- Sledujte své břicho
- Soustřeďte se na svůj dech
- Vstříc čisté mysli a klidu
Co je to Vipassana?
Umění vipassany je jedna z mnoha meditačních technik, ze kterých některé možná znáte.Vipassana je cesta vnitřní proměny skrze hluboké sebepozorování. Vede k přímému prožitku propojení mezi myslí a tělem prostřednictvím soustředěné a disciplinované pozornosti zaměřené na tělesné vjemy.
Tyto pocity odrážejí stav těla a zároveň jsou úzce spjaty s myslí, kterou ovlivňují a utvářejí. Pozorování těchto jevů a jejich zkoumání odhaluje kořeny duševních a tělesných procesů. Tím se postupně rozpouštějí mentální nečistoty a vzniká stav vnitřního klidu, vyrovnanosti, lásky a soucitu.
Původ a cíle Vipassany
Vipassana znamená vidět věci takové, jaké skutečně jsou. Jedná se o jednu z nejstarších meditačních technik pocházejících z Indie, kterou před více než 2500 lety znovu objevil a začal vyučovat Gotama Buddha.
Učil ji jako univerzální metodu k překonání lidského trápení – jako umění života. Tato nesektářská technika se zaměřuje na hluboké očištění mysli od mentálních nečistot a vede k nejvyššímu štěstí a vnitřní svobodě. Jejím cílem není jen zmírnění nemocí, ale úplné odstranění lidského utrpení.
Jak správně meditovat?
Pokud vás vipassana zaujala a chcete s ní začít, měli bychom vám dát nějaký ucelený a jednoduchý návod, s kterým si poradí i začátečníci – ovšem i pokročilí nemusí váhat vipassanu vyzkoušet.
Před samotnou meditací je nutné si uvědomit, že je třeba dodržet několik morálních zásad, které jsou s meditací a Buddhovým učením spjaté. Jde o následující body:
- Zdržet se krádeže
- Zdržet se zabíjení živých tvorů
- Zdržet se všech sexuálních aktivit
- Zdržet se lhaní
- Zdržet se užívání všech intoxikantů (drogy, alkohol aj.)
Toto je podle Buddhova učení velmi důležité k nejlepší efektivitě meditace. Morální chování podle tohoto učení totiž vede k očistě mysli.
Jak meditovat techniku vipassana?

Přestože techniku vipassana lze absolvovat v rámci nejrůznějších kurzů, které jsou dostupné na internetu a zpravidla trvají několik dní, můžete tuto techniku s klidem vyzkoušet i doma. Pojďme si tedy odpovědět na otázku “Jak meditovat vipassana?”.
Buďte bdělí vaší činnosti těla, mysli, srdce
Asi nejjednodušší způsob, jak s vipassanou začít. Spočívá v úplném uvědomění si své existence a toho, co naše tělo, mysl a duše dělá/prožívá – tzv. mindfulness (můžete si o něm přečíst v našem článku).
Při každé činnosti buďte plně bdělí – vnímejte každý pohyb těla, ať už jde o chůzi, jedení nebo sprchování. Sledujte vědomě, co se děje, místo abyste jednali automaticky – například sledujte, jaké svaly musíte používat při jídle, co cítíte za chutě, prožívejte tento “všední” okamžik. Stejně tak pozorujte své myšlenky a emoce – pouze je sledujte, aniž byste je hodnotili nebo se s nimi ztotožňovali. To je podstata meditace.
Sledujte své břicho
Druhou jednoduchou meditační metodou je uvědomování si dechu skrze pohyb břicha. Při nádechu se břicho zvedá, při výdechu klesá – a právě tento rytmus stačí tiše pozorovat. Břicho je přirozeně spojeno se zdrojem života, protože právě zde bylo dítě propojeno s matkou pupeční šňůrou. S každým dechem tak vnímáme proudění životní energie.
Na rozdíl od první metody, kde si uvědomujeme tělo, mysl i emoce, se zde soustředíme jen na jedinou věc: pohyb břicha nahoru a dolů. Tím se mysl přirozeně uklidňuje, srdce se tiší a vnitřní rozpoložení se harmonizuje. Jednoduché, přirozené a účinné.
Soustřeďte se na svůj dech
Další metodou je soustředit se na dech v místě, kde vstupuje do těla – tedy v nosních dírkách. Při nádechu pocítíte jemný chlad vzduchu, který prochází nosem dovnitř, při výdechu pak teplejší vzduch vycházející ven. Stačí toto jemné proudění vědomě vnímat: nádech dovnitř, výdech ven.
Tato technika bývá přirozenější spíše pro muže, protože většina z nich nevnímá dech v břiše tak hluboce jako ženy. V moderním světě je totiž běžné, že muži dýchají spíš do hrudi – je to spojeno s ideálem sportovního těla: široká hruď, ploché břicho
Vstříc čisté mysli a klidu
Meditace i jóga jsou skvělými způsoby, jak se zbavit nechtěných myšlenek a ran na duši. A přiznejme si – v dnešním světě je těžké nenést si s sebou nějaké “břímě”. Ačkoli se meditace může zpočátku zdát těžká, správným přístupem a odhodláním je možné dosáhnout kýžených výsledků. Zkuste to a sami uvidíte, jaké zázraky s vámi vipassana může udělat!
Zdroje: Dhamma.org, cistapohoda.cz, Dhamma.org (2), Andělskápaní.cz
The post Vyzkoušejte Vipassana meditaci a náhlédněte do svého nitra first appeared on Sleep & Relax.