V právní bitvě, která vzbudila značnou pozornost, podal maloobchodní prodejce nápojů Mirage Wine & Spirits se sídlem v Illinois spolu s dalšími obchodníky žalobu na technologického giganta Apple a finanční giganty Visa a Mastercard. Žalobci tyto společnosti obviňují z účasti na protisoutěžním spiknutí, jehož cílem je potlačit hospodářskou soutěž a maximalizovat zisky nadměrným zatěžováním podnikatelů.
Od svého vzniku v roce 2014 se služba Apple Pay stala pro uživatele iPhonů základním prostředkem, který se při zpracování transakcí do značné míry spoléhá na zavedené platební sítě Visa, Mastercard a American Express. Podle žalobců společnost Apple údajně obdržela od společností Visa a Mastercard značné platby za udržení této závislosti, což jí účinně brání ve vývoji vlastní nezávislé platební sítě. To podle nich omezuje hospodářskou soutěž a inovace v odvětví zpracování plateb.
Zdroj: Youtube.com
Žalobci rovněž poukázali na kontrolu společnosti Apple nad hardwarem NFC (Near Field Communication) v iPhonu, který je nedílnou součástí funkce „tap to pay“. Tvrdili, že omezení přístupu k NFC ze strany společnosti Apple brání vývojářům třetích stran v zavádění alternativních platebních řešení, čímž se upevňuje dominantní postavení společností Visa a Mastercard na trhu. Soud však tato tvrzení shledal spekulativními, neboť k jejich doložení chyběly konkrétní důkazy.
Složitost spuštění platební sítě Podle názoru soudu jsou složitost a náklady spojené s vytvořením nové platební sítě od nuly významnými překážkami, které vysvětlují, proč se společnost Apple touto cestou nevydala. Vytvoření bezpečného, spolehlivého a široce přijímaného platebního systému vyžaduje značné technologické a finanční zdroje, dodržování právních předpisů a vybudování důvěry jak u spotřebitelů, tak u obchodníků. Soudce poznamenal, že tyto výzvy, a nikoli údajné úplatky, jsou pravděpodobně důvodem, proč se společnost Apple spoléhá na stávající sítě.
Žalobci dále upozornili na poplatky spojené s transakcemi Apple Pay , které údajně zahrnují poplatek ve výši 0,15 % u amerických kreditních transakcí a poplatek ve výši 0,5 centu u amerických debetních transakcí zpracovávaných prostřednictvím sítí Visa a Mastercard. Tvrdí, že tyto poplatky odrazují od inovací tím, že obchodníkům prodražují zavádění alternativních platebních metod.
Cesta, která čeká žalobce Navzdory tomuto neúspěchu byla žalobcům poskytnuta 30denní lhůta na změnu jejich stížností a podání revidované hromadné žaloby. Pokud tuto lhůtu nedodrží, bude případ zamítnut s předsudky, což znamená, že nemohou znovu vznášet stejné nároky. Tento vývoj podtrhuje důležitost předkládání důkladných, důkazy podložených tvrzení v antimonopolních sporech.
Vzhledem k tomu, že se případ vyvíjí, poukazuje na probíhající debatu o rovnováze mezi podporou inovací a zajištěním spravedlivé hospodářské soutěže v rychle se vyvíjejícím prostředí digitálních plateb. Výsledek této právní bitvy by mohl mít dalekosáhlé důsledky jak pro technologické společnosti, tak pro finanční instituce a potenciálně ovlivnit způsob, jakým budou platební systémy v budoucnu vyvíjeny a regulovány.