Poklesla šikana a zlepšila se důvěra: už není možné někoho ve třídě tajně vyfotit a pak ho šířit ve skupině WhatsApp, což zvyšuje bezpečnost.
Nizozemsko doporučilo zakázat chytré telefony ve školách od začátku roku 2024 a nyní představilo studii, která analyzuje změny, k nimž mezi žáky došlo. Národní směrnice, zavedené v lednu 2024, doporučují zákaz chytrých telefonů ve třídách a téměř všechny školy se jimi řídily.

Zdroj: Youtube.com
Přibližně dvě třetiny středních škol nyní žádají studenty, aby telefony nechávali doma nebo je měli ve skříňkách. Výzkumníci provedli průzkum mezi 317 řediteli středních škol a 313 základních škol a uskutečnili 12 ohniskových skupin s učiteli, asistenty pedagoga, studenty a rodiči. Mezi nejdůležitější patří to, že podle středních škol se děti snáze soustředí (75 %), že sociální prostředí je lepší (59 %) a že některé školy hlásí lepší výsledky (28 %).
Lepší sociální interakce
Velmi důležitým faktem je, že mladí lidé se cítí svobodněji bez přítomnosti zařízení, protože jim nehrozí, že je jejich vrstevníci budou nahrávat.
Dr. Alexander Krepel, výzkumný pracovník Kohnstamm Instituut, v závěrech své studie uvedl, že nejvíce se zlepšily interakce mezi studenty:
„Není možné někoho ve třídě tajně vyfotit a pak to šířit ve skupině WhatsApp, což zvyšuje sociální bezpečnost,“ řekl.
Portugalsko se inspiruje
V této souvislosti Portugalsko také právě přijalo zákonnou vyhlášku, která od příštího školního roku 2025/2026 zakazuje používání mobilních telefonů v hodinách na základních školách ve veřejných a státních školách, jak tento týden potvrdil portugalský ministr školství, vědy a inovací Fernando Alexandre.
Ministr uvedl, že ve školách, kde jsou mobilní telefony zakázány, bylo pozorováno „vyšší procento zlepšení chování žáků„. V loňském roce vydala portugalská vláda doporučení školám ohledně používání telefonů, přičemž zákazy nebo omezení se odvíjejí od věku.
V květnu, ke konci školního roku, byl mezi řediteli škol proveden průzkum, který měl vyhodnotit dopad těchto opatření a zjistil, že ve školách, kde bylo používání chytrých telefonů zakázáno, se vyskytlo méně případů šikany.
Studenti se nyní ozývají
V případě Nizozemska navíc Krepel dodává, že „zejména o přestávkách mezi hodinami byli studenti zvyklí telefonovat a nyní jsou nuceni mluvit… Možná se také častěji hádají, ale školy, učitelé i studenti jsou se zlepšenou atmosférou celkem spokojeni“.
Mariëlle Paulová, nizozemská ministryně základního a středního školství, uvedla, že národní směrnice zlepšila kázeň ve třídách.
„Učitelé a vedení uvedli, že pokud by učitel chtěl zakázat používání mobilních telefonů ve své třídě, vždy by se o tom diskutovalo,“ řekla.
Nizozemsko se začíná vážně zabývat omezováním používání chytrých telefonů mezi mladými lidmi. Minulý měsíc podepsalo více než 1 400 lékařů, vědců a zdravotníků otevřený dopis, v němž vyzývají politiky, aby zavedli zákonné věkové omezení pro používání chytrých telefonů a sociálních médií nezletilými. Signatáři doporučují, aby nezletilí neměli vlastní chytrý telefon dříve než ve věku 14 let a aby jim bylo zakázáno používat sociální média nejméně do 16 let.
Celosvětový fenomén: omezení zvažují i další státy
Pozitivní dopad zákazu používání mobilních telefonů ve školách se neomezuje pouze na Evropu. Například v Asii zavedla podobná opatření Čína, aby snížila závislost žáků na elektronických zařízeních. Čínská vláda omezila používání elektronických zařízení ve třídách, aby zlepšila soustředění a studijní výsledky.
Podobně v Austrálii začaly některé státy zavádět politiku zákazu mobilních telefonů ve školách. Studie deníku The Sydney Morning Herald zjistila, že tato opatření vedla ke zlepšení chování studentů a zvýšení jejich účasti na školních aktivitách.