Letošní Chorvatsko je opět cílem tisíců českých turistů, ale cesta za mořem už nemusí být tak jednoduchá, jak si mnozí pamatují. Místní samosprávy na mnoha místech zpřísnily pravidla, zvýšily pokuty a věnují větší pozornost tomu, jak se návštěvníci chovají.
Pokud patříte mezi ty, kdo si rádi užívají volnost, možná vás některé změny překvapí – a vaše peněženka to pocítí ještě víc. Na co si dát pozor, pokud se chystáte do Chorvatska během letošní sezony? Především na obecní vyhlášky, které se týkají prakticky všeho – od oblečení přes hluk až po chování v ulicích a na plážích. V některých městech už není možné jen tak projít se po promenádě v plavkách nebo bez trička. Pokud vás přistihnou policisté, můžete si vysloužit pokutu až 150 eur.
Stejně tak platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, spaní v parcích, lezení po památkách nebo koupání ve fontánách. Za všechny tyto přestupky hrozí sankce, které se pohybují od stovky až po několik set eur, podle závažnosti a místa. Na ostrově Hvar letos nově platí přísné limity na hluk, například při venkovních akcích nesmí hladina hluku překročit 85 decibelů.
Letos v Chorvatsku hrozí pokuty nejen za rychlost, Pokud si myslíte, že to není moc, zkuste si představit hlasitou party nebo kapelu v centru města – překročit tuto hranici je snadné. Navíc se zde zpřísnily požadavky na vhodné oblečení mimo pláže a památkové zóny. Za porušení těchto pravidel můžete dostat pokutu až 700 eur, což je částka, která už opravdu bolí. V Zadaru zase platí nové limity na hlučné akce v centru – hluk nesmí přesáhnout 75 decibelů, což je ještě přísnější než na Hvaru.
Ve Splitu si dejte pozor na pohyb v historickém centru. Chůze v plavkách nebo bez trička je zakázána a pokuta za to může být až 150 eur. Stejně tak platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Pokud byste se rozhodli lézt po památkách nebo je poškodit, připravte se na pokutu až 300 eur. V oblasti Makarské riviéry platí přísná pravidla pro venčení psů, a to pouze na vodítku a s náhubkem.
Za porušení hrozí sankce až 100 eur. V Rovinji, oblíbeném istrijském městě, zase platí zákaz pouštění hudby na plážích a veřejných prostranstvích po 22. hodině, za což můžete dostat pokutu až 150 eur. V Novalji, známé party destinaci na ostrově Pag, se od loňska výrazně zpřísnila pravidla proti hlučným večírkům mimo kluby a hotely. Za porušení zákazu nočního hluku můžete dostat pokutu až 1000 eur. Letos navíc platí zákaz veřejného pití alkoholu na některých veřejných prostranstvích, s pokutami do 400 eur.
Letos v Chorvatsku pozor: Nejen silnice, ale i pláže a města mají nová přísná omezení. Foto: Depositphotos.com Města v Chorvatsku zavádí tvrdá opatření Tato opatření jsou reakcí na dlouhodobé problémy s hlučnými turisty, kteří rušili místní obyvatele a narušovali klid v letoviscích. Zajímavostí je, že na některých místech se objevily neoficiální varovné tabule, které upozorňují na možné pokuty za různé přestupky – například za tahání kufrů na kolečkách po veřejných prostranstvích. Tyto tabule ale nemají právní základ a pokuty za tento konkrétní přestupek nejsou oficiálně stanoveny. Přesto je dobré být opatrný a respektovat místní zvyklosti.
Pokud se chystáte do Chorvatska autem, nezapomeňte na potřebné doklady. V zahraničí už nestačí jen občanský průkaz – vezměte si s sebou také řidičský průkaz, zelenou kartu jako doklad o pojištění a technický průkaz. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na jejich cestovní pas, pro domácí mazlíčky pak evropský petpas. Při řízení v Chorvatsku platí tolerance alkoholu do 0,5 promile, ale pouze pro řidiče starší 24 let.
Profesionální řidiči, řidiči mladší 24 let a řidiči vozidel nad 3,5 tuny musí mít nulovou hladinu alkoholu v krvi. Pokud spácháte jakýkoliv dopravní přestupek, i při toleranci alkoholu do 0,5 promile vás může čekat pokuta 100 eur. Za překročení povoleného množství alkoholu pak hrozí přísnější postihy. Na chorvatských dálnicích se neplatí dálniční známka, ale mýtné podle ujeté trasy. V období od června do září je mýtné o 10% dražší. Poplatky se vybírají u mýtných bran a platí se hotově nebo kartou. Pro osobní automobily je cena přibližně 7 eur na 100 kilometrů dálnice. Přesnou výši poplatku najdete na oficiálních stránkách chorvatských dálnic.