Studie ukazuje, že odpojení od chytrého telefonu snižuje úzkost a zlepšuje pohodu. Jednoduché nastavení iPhonu může být tím pravým pro udržení zdravé rovnováhy.
Život bez iPhonu je lepší. A bez Androidu. Bez jakéhokoli chytrého mobilního zařízení máme tendenci trpět menší úzkostí a stresem . Alespoň to vyplývá ze studie PNAS Nexus po analýze chování 467 lidí různého věku, kteří se rozhodli strávit měsíc s „hloupým mobilem“. Tedy s voláním a SMS, ale bez internetu.
A přestože existují různé detaily, které vysvětlují, proč tomu tak je, závěr studie nutně neznamená, že je lepší používat nechytrý telefon. Nicméně u iPhonu lze najít určitou rovnováhu, která dokáže podobné věci. To vše díky funkcím již předinstalovaným v systému iOS. A samozřejmě pevné vůli.
Odložení mobilního telefonu stranou uleví našemu mozku Z téměř 500 účastníků výše zmíněné studie 91 % přiznalo, že po měsíci bez používání chytrých funkcí mobilního telefonu pocítilo onu duševní úlevu . Ne že by byli odpojeni, protože v rámci experimentu mohli i nadále používat jiná zařízení, například počítače. Není to však totéž, jako mít jej stále u sebe.
Zdroj: Youtube.com
Jak jsme se již přesvědčili při jiných příležitostech, existují lidé, kteří trpí nomofobií , což je právě strach z toho, že zůstanou bez chytrého telefonu, ať už proto, že ho ztratili, zapomněli nebo se jim prostě vybila baterie. Většinou se jedná o mladé lidi, ale pravdou je, že ve střednědobém až dlouhodobém horizontu se cítí osvobozeni tím, že nejsou „svázáni“.
Abychom pochopili, proč může mít odloučení od chytrého telefonu regenerační účinek, je vhodné se obrátit na další studii , tentokrát provedenou Korejskou univerzitou. Tento výzkum vysvětluje, že časté používání chytrého telefonu stimuluje v mozku stejné obvody odměny, které se aktivují v případech drogové závislosti . Proto je ze střednědobého a dlouhodobého hlediska jeho omezení prospěšné.
To je patrné zejména u dospívajících. Třetí studie, v tomto případě Frontiers, podrobně popsala tento pocit povinnosti být neustále k dispozici . Okamžitě odpovídat na WhatsApp , muset nahrávat obsah na naše sociální sítě, reagovat na ostatní přátele…
To vše ve větší či menší míře vyvolává úzkost. A nepomáhá tomu ani nepřátelství některých sociálních sítí, ať už přímý dopad sledování diskusí na sítích jako X, nebo toxické vzorce chování, které lze pozorovat na sítích jako Instagram.
Hloupý mobil nemusí být jediným řešením Jelikož jsme radikální a vzhledem k tomu všemu se možná najdou tací, kteří si myslí, že řešením je koupit si nechytrý telefon nebo žádný telefon. A i když se to tak jistě může zdát, existují rozumnější řešení, která také neznamenají zůstat pozadu.
Problém není v technologii, ale v tom, jak ji používáme . I když jsme si vědomi toho, že přílišná závislost může vést k emočním poruchám, je možné terminály, jako je iPhone, používat i nadále, pokud přijmeme určitá opatření.
V případě iPhonu existují metody, které dokáží snížit pocity úzkosti jednoduše:
Nastavte si režimy, které vás nebudou rozptylovat . Společnost Apple má v systému iOS režimy soustředění již několik let a ty nám umožňují vytvořit pro každý stav (práce, volný čas, odpojení…) jiné obrazovky aplikací a pro každý z nich také jinou správu oznámení. Drsná správa oznámení . Neměli bychom se oženit s žádnou aplikací, a pokud její oznámení nejsou relevantní, je lepší je deaktivovat. A i když je budeme ignorovat, když přijdou, v tu chvíli už přeruší to, co jsme dělali, takže se to nevyplatí. Nechte iPhone mimo obývací pokoj/ložnici . Při sledování seriálu nebo filmu jsem rád, když mě nic nerozptyluje, a není nic lepšího, než se pokušení úplně vyhnout tím, že ho nechám v jiné místnosti. Totéž platí, když jdu spát, protože nechci být rozptylován po několik minut, když mám v úmyslu jít spát. Vědecké údaje hovoří jasně: Odklon od chytrého telefonu zlepšuje vaše duševní zdraví. Řešení však nemusí zahrnovat návrat k Nokii 3310 nebo odpojení od světa. Klíčem je získat zpět kontrolu nad tím, jak technologie používáme, ne se jich úplně vzdát. Není tedy nutné se iPhonu zbavit, ale znovu se naučit, jak s ním žít . Používat ho jako nástroj, ne jako emocionální berličku. A to znamená správně nastavit jeho funkce. Není to vždy snadné, ale kvůli výhodám se to vyplatí.
Rovnováha v používání technologií je pro duševní pohodu zásadní. Starší zařízení sice mohou nabídnout úplné odpojení, ale moderní nástroje, jako je iPhone, lze také přizpůsobit tak, aby se minimalizoval jejich negativní dopad. Jde o to stanovit si limity a uvědomit si, jak a kdy je používáme.