Sestavte si porodní plán
Nepatříte k nastávajícím maminkám, které si předem raději nic nezjišťují, a jsou odhodlány plně se oddat do rukou zdravotníků? Pak není na škodu sestavit si porodní plán. Budete si přát porod bez medikace? Odmítáte nástřih hráze? Nepřejete si, aby vám zdravotníci po porodu odnesli novorozence na váhu a prvnímu vyšetření? Ráda byste nechala dotepat pupeční šňůru a užila si bonding? Takových otázek k rozmyšlení je celá řada a je fajn neřešit je až v průběhu porodu. Jenže pozor! Porodní plán není radno brát jako dogma.
Každé zrození miminka je jiné a může dojít i ke komplikacím, které zdravotníci musejí řešit posvém. A tak mají k porodním plánům nezřídka odpor, protože některé maminky na nich trvají za každou cenu. Proto například pražská porodnice Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí přišla s vzorovým porodním plánem, podle kterého si každá maminka může sestavit ten vlastní. „Požadavkům nad rámec bodů uvedených ve Vzorovém porodním plánu není možné vyhovět s ohledem na maximální ochranu života a zdraví vás a vašeho miminka,“ uvádí tamní lékaři.
Vezměte si někoho s sebou
I maminky, které mají rády soukromí, ocení, když jim bude v porodnici někdo nablízku. Ať už jako opora při vznášení požadavků či odmítání některých zákroků, nebo jen z praktických důvodů. Například když je potřeba něco přinést, vyřídit, podržet… Myslete na to, že v porodnici dost možná strávíte více času, než jen během samotného tlačení na porodním křesle. Nechce se k porodu nastávajícímu otci ani nikomu blízkému? Najděte si zkušenou dulu.
Hýbejte se
Postupu porodu pomůže, když nezůstanete nehybně sedět nebo ležet. Pokud je to jen trochu možné, choďte, cvičte na míči, měňte polohy… „Aktivní pohyb během porodu pomáhá miminku najít optimální cestu ven, podporuje efektivní kontrakce a zlepšuje prokrvení dělohy i placenty. Pro ženy to znamená větší kontrolu nad vlastním tělem, snížení vnímání bolesti a kratší dobu porodu. Pro miminko zase snadnější sestup porodními cestami a plynulejší adaptaci po porodu. Ať už je to chůze, houpání na míči nebo využití závěsného systému, pohyb podporuje přirozenou fyziologii porodu,“ nabádá porodní asistentka Anna Fančovičová.
Dýchejte správně
Co je přirozenějšího, než dýchání? Ne vždy ho ale provádíme správně, tím spíš, když jsme nervózní a něco nás bolí. Nepravidelné dýchání nebo jeho zadržování je ale zvláště při porodu kontraproduktivní. Nejen že škodí nastávající matce, ale i dosud nenarozenému miminku, které je na ní při okysličování odkázané. Takže určitě nezadržujte dech.
Správně dýchat je dobré už během 1. doby porodní, kdy dochází k otvírání porodních cest. „Důležité je se s kontrakcí "neprat" a nezadržovat dech. Pomalé pravidelné dýchání, které spočívá během první doby porodní v nádechu nosem do břicha a dlouhým výdechem ústy, je spolu s relaxací mezi kontrakcemi dalšími činnostmi, které umožní porod zvládnout,“ doporučují na Gynekologicky-porodnické klinice Fakultní nemocnice Plzeň. Během 2. doby porodní je zase doporučované využívat takzvaného psího dýchání, tedy mělkého dýchání jen do horní části plic.
Opět ale platí, že by rodička měla poslouchat své tělo. „Rozhodně se neděste a nestresujte tím, že u porodu zapomenete, jak správně dýchat. Nic nemůžete zapomenout, vše dělejte podle své potřeby a vnímání těla. Není nutné si ubírat energii nad přesným dechem, intuice vás povede. Nejdůležitější je, abyste se nenechala ničím a nikým vyrušovat a vnímala pouze sebe a miminko,“ uvádí Anna Krause, průvodkyně maminek během porodu i po něm.
Zavřete oči, miminko přichází
Během aktivního tlačení bývá doporučováno zavřít oči. Nejen že se budete méně rozptylovat okolím, a tudíž se více soustředit na vnímání svého těla při porodu, ale navíc předejdete popraskání žilek v očích.
Epiziotomie neboli nástřih hráze by rozhodně neměl být nedílnou součástí porodu. Proto porodnice od jeho rutinního použití ustupují, takže jejich počet v Česku klesá. Někdy je ale podle lékařů ku prospěchu věci.
„Za určitých okolností je při porodu třeba epiziotomii provést - po zdůvodnění a se souhlasem ženy. U nás není tento zákrok prováděn rutinně v rámci prevence, ale vždy pouze indikovaně, v případě nutnosti urychlit porod z důvodu tísně dítěte nebo zamezit většímu poranění matky,“ uvádí porodníci z Fakultní nemocnice Brno. Správně provedený nástřih se totiž hojí lépe než tržná rána.
Zdroj informací: Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice Plzeň, Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí, Nemocnice České Budějovice, Anna Krause, Bc. Anna Fančovičová - porodní asistentka
Související články