V oblasti čipů neexistuje jediná tak rozhodující společnost jako TSMC, tchajwanský gigant, který železnou pěstí ovládá toto odvětví. TSMC, neboli Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, je největší světovou slévárnou polovodičů a hraje klíčovou roli v globálním dodavatelském řetězci technologií. Její dominantní postavení vyplývá z její schopnosti vyrábět pokročilé čipy, které jsou nezbytné pro širokou škálu výrobků, od chytrých telefonů po elektromobily. Díky této dominanci se Asiaté neostýchají přiložit ruku k dílu Spojeným státům a Číně, protože největší společnosti v obou zemích touží po přístupu k technologiím, které TSMC vyvíjí. Není proto divu, že se rozhodli upřednostnit expanzi v USA, a své plány pro Japonsko tak do budoucna odložili.

Zdroj: Youtube.com
TSMC učinila toto rozhodnutí kvůli politickým a obchodním tlakům ze strany USA, včetně hrozby zavedení 100% cel na dovážené čipy za Trumpovy vlády. Cílem těchto tlaků je nejen ochrana místního průmyslu, ale také zajištění toho, aby se kritické technologie nedostaly do rukou strategických konkurentů. Tchajwanci proto hodlají urychlit své investice v USA, čímž se chtějí vyhnout vstupu případných protekcionistických opatření v platnost. Toto opatření tak bohužel pro Japonce ochromilo výstavbu jejich druhého závodu na výrobu čipů v Japonsku.
Nová fronta pro USA
Projekt, který TSMC zamýšlela ve Spojených státech realizovat, byl součástí investice ve výši 18,5 miliardy eur (466,2 miliardy korun). Tato investice je součástí širšího úsilí o rozšíření výrobních kapacit společnosti TSMC mimo Tchaj-wan v reakci na rostoucí geopolitické napětí a poptávku po diverzifikaci dodavatelského řetězce. V přímém důsledku toho japonská vláda již přislíbila dotace ve výši více než 7,4 miliardy eur (182,4 miliard korun), což je částka, která by přímo podpořila výstavbu druhého závodu na výrobu čipů v Japonsku v návaznosti na výrobu, která již probíhá v Kumamotu. Společnost TSMC se však rozhodla učinit obrat a podepsat velmi kontroverzní rozhodnutí.
Jak bylo odhaleno v původní publikaci, společnost TSMC uvedla, že důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s možným přetížením provozu, ale jiné zdroje uvádějí, že skutečnou příčinou odkladu je upřednostnění amerického trhu. Toto upřednostnění je částečně způsobeno finančními pobídkami a podpůrnou politikou americké vlády, která se snaží přilákat výrobce polovodičů, aby snížila svou závislost na Asii. Přímým důsledkem toho je, že není stanoveno nové datum zahájení provozu druhého japonského závodu, což je ve strategii společnosti v Japonsku anomální situace. Tchajwanská společnost tak bude upřednostňovat investice ve Spojených státech, neboť hodlá na operace na severoamerické půdě vyčlenit 92,5 miliardy eur, což je částka, která doplňuje již přislíbených 60,2 miliardy eur.
Budoucnost mobilních technologií
TSMC v současné době staví v Arizoně tři továrny, které budou prozatím jediné schopné vyrábět pokročilé čipy mimo Tchaj-wan. Tyto továrny jsou součástí širšího úsilí o to, aby si Spojené státy udržely technologické prvenství ve výrobě vyspělých polovodičů. Japonsko zase tvrdí, že neobdrželo žádné oficiální sdělení o zpoždění, a proto se rozhodlo ponechat oficiální harmonogram beze změny.

Zdroj: Youtube.com
Zvrat společnosti TSMC se však pravděpodobně dotkne i jejích evropských aktivit, neboť tchajwanská firma hodlá v Německu vybudovat továrnu na výrobu čipů, která bude v provozu do konce roku 2027. Každý její krok však signalizuje, že upřednostňuje své vazby na USA.