Před nedávnem odhalil Donald Trump existenci společnosti Trump Mobile, která je odpovědí na společnosti jako Apple, jež nechtějí vyrábět na území USA. Pro amerického prezidenta je uvedení jeho vlastního smartphonu ideální příležitostí, jak vychválit hodnotu chytrých telefonů na americké půdě. Sotva týden po oznámení však zpráva odhalila několik nepříjemných pravd o Trump Mobile a modelu T1, prvním telefonu této značky.
Trump Mobile je nový mobilní operátor propagovaný Donaldem Trumpem i Ericem Trumpem, jehož hlavní hodnotou je vyprávění o 100% americké výrobě. Ve skutečnosti se operátor opírá o společnost Liberty Mobile Wireless, která je registrovaná v luxusním bytě v miamské Trump Tower . Zde však začínají první slepé skvrny, neboť Liberty Mobile se na veřejnosti příliš neprojevuje, přestože se jedná o společnost založenou v roce 2018, která má méně než 50 zaměstnanců.
Co se skrývá za společností Trump Mobile Jak uvádí původní publikace, její stránka s často kladenými dotazy obsahuje obecný text bez skutečného obsahu , což vyvolává podezření ohledně její profesionality. Zároveň je Matt Lopatin (zakladatel společnosti Liberty) spojován s několika zrušenými podniky, což je situace, která vzbuzuje podezření nejen ohledně mobilního poskytovatele, ale také ohledně budoucnosti společnosti Trump Mobile. V oznámení přístroje totiž uvedl, že může kdykoli ukončit poskytování služeb , což je pro mnohé zúčastněné strany další citlivý aspekt.
Společnost podle údajů na svých oficiálních internetových stránkách funguje jako MVNO, což je název, který označuje virtuálního mobilního operátora . Tímto způsobem si kupuje přístup k velkým sítím, jako jsou Verizon, AT&T a T-Mobile, což je řada možností, které jsou mimo Spojené státy málo populární, ale v USA mají flotilu milionů zákazníků. Přestože však existují precedenty úspěšných společností MVNO, jako je Mint Mobile (firma Ryana Reynoldse), nedostatek důvěryhodnosti společnosti Liberty vyvolává pochybnosti.
K tomu všemu je třeba ještě dodat, že infrastruktura telefonu T1 nechává hodně prostoru k zamyšlení, neboť během uvedení na trh došlo k výpadku online formuláře pro nákup . Jak prozradila společnost, bylo to způsobeno nadměrnou poptávkou, ale někteří odborníci naznačují něco jiného. List Financial Times totiž vznáší pochybnosti o životaschopnosti projektu, pravosti jeho výroby v USA a identitě toho, kdo za celou operací stojí. Prozatím je již k dispozici ke koupi při zaplacení 100 dolarů (v přepočtu asi 2 tisíce korun) předem a následně 399 dolarů (asi 8 400 korun) při dodání.
Je skutečně „Made in USA“? Jedním z nejdiskutovanějších bodů týkajících se modelu T1 je jeho tvrzení, že je kompletně „Made in USA“. Odborníci z oboru však poukazují na to, že ačkoli konečná montáž může probíhat v USA, mnoho vnitřních komponent, jako jsou čipy a displeje, bude pravděpodobně pocházet z Asie , kde je soustředěna většina výroby elektroniky. Tato praxe není neobvyklá, protože mnoho amerických společností montuje své výrobky na domácím trhu, ale spoléhá se na součástky vyrobené v zahraničí.
Uvedení Trump Mobile a T1 na trh vyvolalo také debatu o jeho potenciálním dopadu na trh s chytrými telefony. Někteří analytici se domnívají, že by mohl oslovit specifický segment trhu, který si cení domácí výroby a podporuje Trumpovu politiku. Konkurovat gigantům, jako jsou Apple a Samsung, kteří trhu dominují díky osvědčeným produktům a silné zákaznické základně, však bude značnou výzvou. Úspěch zařízení by navíc mohlo ovlivnit vnímání značky Trump ze strany veřejnosti, které mnohé spotřebitele polarizuje.
Vzhledem k tomu, že se Trump Mobile a T1 pokoušejí zaujmout pozici vlastenecké alternativy na trhu s chytrými telefony, přetrvávají obavy ohledně jejich autenticity, infrastruktury a dlouhodobé životaschopnosti. Pouze čas ukáže, zda tento ambiciózní projekt dokáže překonat překážky a prosadit se jako legitimní konkurent v oboru.