Zatímco potraviny po nákupu uložíme na výrobcem určené místo, u dekorativní či pleťové kosmetiky po správném uskladnění většinou nepátráme. Jednoduše ji uložíme tam, kde je nejčastěji používáme. Ne vždy je to ale místo správné.
Největším nepřítelem kosmetických produktů jsou vysoké teploty, nadměrná vlhkost, přílišný chlad, přímé sluneční záření a škodlivé mikroorganismy jako jsou bakerie, plísně nebo kvasinky. To všechno může snižovat jejich účinnost, měnit konzistenci a tedy komfort při používání nebo zkracovat životnost. Vězte tedy, že koupelna, běžná chladnička, rozpálené auto nebo kosmetický stolek vedle sluncem zalitého okna nejsou těmi pravými úložišti.
„Kosmetické produkty obsahují aktivní látky, které mohou být velmi citlivé na teplotu, světlo, vzduch nebo bakterie. Nesprávné skladování může vést k oxidaci, znehodnocení účinných složek nebo dokonce ke kontaminaci výrobku. Výsledkem může být nejen snížení účinnosti, ale i podráždění pleti či alergická reakce,“ upozorňuje kosmetička Bára Krabsová s tím, že většina kosmetiky je navržena pro běžné pokojové podmínky, tedy teplotu zhruba 15 až 25 °C. Měli bychom ji tedy chránit před extrémy a častými výkyvy teplot.
Co kosmetice škodí? - Vysoké teploty – rozhodně ji nenechávejte v rozpáleném autě nebo ji s sebou nevláčejte v horku celý den v kabelce.
- Přímé slunce a světlo – to škodí hlavně vitamínu C a retinolu.
- Vlhkost – podporuje množení bakterií a plísní.
|
Ideálním místem pro skladování většiny druhů kosmetiky je tedy neprůhledná kosmetická taštička nebo šuplík skříňky v suché místnosti s normální pokojovou teplotou.
Hitem poslední doby jsou hlavně na sociálních sítích také speciální miniaturní chladničky na kosmetiku. V těch není teplota tak nízká, jako v klasických chladničkách a nižší je i vlhkost. Mohou být fajn hlavně na pleťovou kosmetiku, u níž je hladivý pocit po nanesení na pleť benefitem. Jinak je ale účinek chlazení kosmetiky podle dermatoložky z Cleveland Clinic Melissy Piliang, MD mizivý až žádný.
Čeho se při používání kosmetiky vyvarovat?
O pravidlu, že dekorativní kosmetiku nemáme z hygienických důvodů nikomu půjčovat, jistě dobře víte. Ale kontaminovat ji nesprávným použitím můžeme i my sami.
Naprosté tabu by mělo být sahání do kosmetiky samotnými prsty, zvláště těmi neumytými. Přenášíme do ní tak bakterie a další škodlivé mikroorganismy, které ji degradují mnohem rychleji. Totéž platí i pro případ, kdy pravidelně nečistíme používané štětce, špachtličky nebo aplikátory.
„Jako profesionálka se snažím klientkám vysvětlit, že i ten nejdražší krém nebude fungovat, pokud ho budou skladovat na parapetu na přímém slunci nebo si do něj pravidelně sahat neumytými prsty," vysvětluje kosmetička Bára Krabsová.
Jak poznat, kdy kosmetiku vyhodit?
Jak už jsme si řekli, nemusí to být jen datum spotřeby, co může kosmetiku poslat do koše. Jestliže ho neznáte nebo pokud se kosmetika znehodnotí špatným skladováním dřív, dejte na její senzorické vlastnosti. Varovat by vás měla:
- změna barvy, vůně nebo konzistence,
- tvorba bublin,
- oddělování jednotlivých složek,
- plísňový povlak,
- svědění, pálení nebo podráždění pokožky po nanesení.
„Pokud se vám to stane, produkt bez váhání vyhoďte – pleť si zaslouží jen to nejlepší,“ dodává Krabsová.
Zdroj informací: Bára Krabsová, Cleveland Clinic - Melissa Piliang, MD
Související články