Největší a nejrealističtější cvičení od roku 1984
Od 9. do 18. července probíhá na Tchaj-wanu cvičení Han Kuang, které je nejdelší a nejkomplexnější v dosavadní historii. Letošní ročník zahrnuje deset dní a devět nocí nepřetržitých operací, včetně ostrých střeleb a simulací nočních bojových situací. Cvičení se účastní nejen pravidelné ozbrojené síly, ale také 22 000 aktivovaných rezervistů.
Ministerstvo obrany uvedlo, že scénáře odrážejí různé možné formy útoku, včetně rozsáhlého vylodění nebo narušení ostrovních oblastí v blízkosti čínského pobřeží. Realističnost a komplexnost mají reagovat na kritiku z předchozích let, kdy byla cvičení vnímána spíše jako formální než praktická.
Důraz na šedou zónu a hybridní hrozby
První fáze manévrů se zaměřuje na reakci proti aktivitám čínské pobřežní stráže a tzv. námořní milice, které v posledních měsících čelí kritice za obtěžování tchajwanských plavidel. Tyto incidenty jsou považovány za součást širší „šedé zónové“ strategie Číny – tedy nátlaku, který se vyhýbá přímému ozbrojenému konfliktu.
Ministerstvo uvádí, že cvičení sleduje i další typy nevojenských hrozeb, jako jsou kybernetické útoky, dezinformace a infiltrace ze strany čínské Komunistické strany prostřednictvím tzv. Jednotné fronty.
Městské prostředí jako nové bojiště
Součástí letošního ročníku jsou i rozsáhlé scénáře v městském prostředí. V několika městech se konají zkoušky civilní připravenosti na letecký útok. Zaměstnanci supermarketů, hotelů a dalších zařízení nacvičují evakuaci, poskytování první pomoci, práci s informacemi i komunikaci s úřady.
Simulace doprovázejí výstražné sirény, odesílání nouzových hlášení přes mobilní aplikace a dočasné omezení provozu v dopravních uzlech. Podle oficiálních informací se testuje i schopnost civilní infrastruktury podporovat armádu – například přesun munice prostřednictvím metra.
Zapojení nových zbraní a spolupráce se Spojenými státy
Cvičení Han Kuang se letos koná krátce po dodávkách nových zbraňových systémů včetně amerických raketometů HIMARS. Systém HIMARS má delší dostřel než dosavadní výzbroj tchajwanské armády a je považován za klíčový prvek v modernizaci obrany ostrova.
Jedním z příkladů nasazení nových prvků byla operace v ranních hodinách 15. července, kdy jednotky s protitankovými střelami Javelin obsadily výstupy z metra v centru Tchaj-peje a zaujaly obranné pozice u civilní infrastruktury. Současně byly přesunuty i zásoby munice a přenosné protiletadlové raketové systémy Stinger, určené k ničení nízko letících letadel a vrtulníků.
Peking reaguje obviněním z provokací
Čínské ministerstvo obrany reaguje na probíhající cvičení Han Kuang s ostrou kritikou. V oficiálním prohlášení jeho mluvčí uvedl: „Cvičení Han Kuang je ničím jiným než blafem a sebeklamem ze strany úřadů Demokratické pokrokové strany. Ty se snaží připoutat tchajwanský lid k vozu nezávislosti Tchaj-wanu a poškodit ostrov kvůli sobeckým zájmům jedné politické strany. Ať už předvádějí cokoli nebo použijí jakékoli zbraně, nemohou odolat meči Lidové osvobozenecké armády namířenému proti nezávislosti a historickému trendu nevyhnutelného znovusjednocení vlasti.“