Letošní léto je ve Španělsku ve znamení zpřísněné kontroly chování návštěvníků, zejména v populárních letoviscích. Místní samosprávy reagují na dlouhodobý nápor turistů a snaží se udržet veřejný pořádek i klid pro místní obyvatele. Podle některých vyjádření tak v řadě regionů platí nové vyhlášky, které umožňují pokutovat veřejné pití alkoholu, kouření na plážích nebo nevhodné chování v historických centrech měst.
V Marbelle například hrozí za veřejné popíjení alkoholu pokuta až 600 eur, v Alicante a Valencii může podobný prohřešek přijít na 500 eur. Na Baleárských ostrovech, kam každoročně míří tisíce Čechů, je přísně zakázáno kouření na plážích – pokud vás přistihnou, můžete zaplatit až 450 eur. Novinkou pro rok 2025 je i zpřísnění pravidel v Palma de Mallorca, kde hrozí až 350 eur za pohyb po městě v plavkách nebo bez trička.
Španělsko přitvrzuje pravidla pro turisty Na pobřeží Alicante a Valencie zůstává zakázané stanování na plážích, za které můžete dostat pokutu až 400 eur. Ve městě Vigo jsou pak velmi přísná opatření proti močení na veřejnosti, kde hrozí pokuta až 750 eur. Za hlučné večírky mimo kluby a povolené prostory v Benidormu nebo na Ibize můžete dostat pokutu až 700 eur.
Na Baleárských ostrovech, především na Mallorce, Menorce a Ibize, platí přísné limity hluku – maximální povolená hranice je obvykle kolem 70 decibelů. Pokud je překročena, hrozí pokuta v řádu stovek eur, obvykle od 300 do 700 eur, podle závažnosti a opakování přestupku. Ve Valencii a okolí může být pokuta za hlučné večírky nebo narušování nočního klidu až 600 eur.
Šok pro dovolenkáře: Španělsko zavádí brutální opatření, pokuty hrozí na každém kroku. Foto: Depositphotos.com V Benidormu a na Ibize zůstává sankce za hlučné večírky mimo povolené zóny na podobné úrovni, tedy až 700 eur. Pokud jde o oblečení, nejpřísnější je situace na Mallorce. V jiných oblastech policie většinou spíše upozorní nebo požádá o vhodnější oděv, než by hned udělovala vysoké pokuty. Přísnější a výrazné sankce, jaké známe například z některých chorvatských letovisek, jsou ve Španělsku spíše výjimkou a týkají se především hluku, veřejného popíjení alkoholu a narušování nočního klidu.
Pokutu dostanete za běžnou činnost V některých regionech je zakázáno rozdělávat oheň nebo grilovat na plážích, za porušení hrozí pokuta až 500 eur. Madrid a Barcelona navíc zavedly sankce za krmení městských ptáků – pokud vás přistihnou, můžete zaplatit až 300 eur. Tyto doplňkové zákazy ukazují, že kromě tradičních pravidel je dobré sledovat i místní specifika, která mohou výrazně ovlivnit průběh vaší dovolené.
Nečekaný obrat na jihu Evropy: Španělsko trestá turisty tvrději než kdy dřív. Foto: Depositphotos.com Kromě pravidel pro chování platí ve Španělsku i přísná dopravní omezení. Pro mladé řidiče a profesionály platí nulová tolerance alkoholu za volantem, běžní řidiči mohou mít v krvi maximálně 0,5 promile. Za jakýkoliv dopravní přestupek hrozí pokuta v řádu stovek eur. Pokud do Španělska míříte autem nebo si zde plánujete půjčit vůz, počítejte s tím, že zde neexistují dálniční známky.
Místo nich se platí mýtné na vybraných úsecích dálnic, obvykle kolem 7 eur za 100 kilometrů. Mýtné lze zaplatit hotově i kartou. Ať už míříte kamkoliv, cestovní pojištění je základ. S evropskou kartičkou pojištěnce máte sice nárok na stejnou péči jako místní obyvatelé, ale ne vždy je to nejpohodlnější řešení. Někdy je nejblíže soukromý lékař nebo ambulance, kde si vyšetření zaplatíte a pojišťovna vám jej následně proplatí.