Realita nebo fikce?
Máte dobré sousedské vztahy? Nebo jste se svými sousedy občas na kordy? Ráda vám převyprávím jeden příběh, který jsem našla na jednom nejmenovaném fóru. Zní to až neuvěřitelně, ale bohužel dost reálně. Představte si to sami, máte v ulici bývalého policistu, který je hodně zakomplexovaný a místo aby si užíval důchodu, začne dělat naschvály. Parkuje svým autem přímo naproti vaší garáži, a to tak špatně, že váš tchán ve věku 74 let má při každém výjezdu strach, že mu do toho auta nacouvá.
Marná domluva
Několikrát ho slušně žádali, ať takhle neparkuje, že se kvůli tomu špatně vyjíždí, takže o tom ví. Má doma dvojgaráž, několik míst na parkování a ještě obří zahradu, kam by si mohl zaparkovat několik dalších aut. Jeho vůz má navíc propadlou technickou, ale má stále na voze SPZ. Její známá údajně zjišťovala, co se s tím dá dělat, ale marně.
K domluvě bohužel v jejich případě nedošlo. Ne že by z toho nic nedělal, ale ještě by se jí vysmál do obličeje. Takže paní zvažovala, jestli by bylo nějak pravděpodobně postižitelné, kdyby to auto třeba nechali přeparkovat o 10 m dál, kde by už nikomu nepřekážel. Nechtějí mu nic ničit, jen prostě vyřešit problém. Ale, zákony často víc chrání ty, co dělají naschvály, než slušné lidi.
Život se sousedy
Před několika lety jsem zaslechla mezi známými příběh o sousedském sporu, který vznikl kvůli autu zaparkovanému před vraty. Šlo prý o vrak, který tam stál víc než rok a bránil v normálním výjezdu. Přičemž domluva se sousedem ani s úřady nebyla možná. Nakonec se někdo z dané rodiny rozhodl, že auto nafotí a nechá zveřejnit inzerát na prodej onoho vraku. Soused zuřil, nadával, upřímně si prý mysleli, že ho odveze sanitka, protože každý den měl mít několik telefonátů, kdy někteří vážní zájemci u něj zvonili i ve večerních hodinách. Nakonec auto skutečně prodal.

Vraky
Podle informací z webu městské policie Olomouc, můžete rychle zjistit, jaká je možnost v takovém případě, a jak dále postupovat. Vraky jsou vozidla umístěna na pozemní komunikaci, která jsou zjevně technicky nezpůsobilá k provozu (např. výrazně poškozená, bez klíčových součástí, nebo nelze zjistit jejich identifikační číslo (VIN).
Právní úprava: zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích (§19 a násl.). Odstavení vraků na veřejné komunikaci je přestupek a hrozí za něj pokuta. Městská policie nemá pravomoc vrak odstranit, to může jen vlastník komunikace, například obec nebo stát, policie ale může na vozidlo umístit upozornění a oznámit přestupek správnímu orgánu. Ten pak kontaktuje vlastníka komunikace, který může rozhodnout o odstavení vozidla.
Odstavená vozidla
Tato vozidla nejsou na silnici, ale třeba na trávníku, v parku nebo na jiném veřejně přístupné místě. Jsou to vraky mimo pozemní komunikaci, které mohou ohrozit životní prostředí nebo zdraví lidí, nebo narušovat vzhled obce. Právní úprava: zákon č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností. I zde se jedná o přestupek, za který lze uložit pokutu. Městská policie je nemůže odstranit, k tomu je oprávněn obecní úřad. Policie ale může vozidlo označit a oznámit přestupek, aby mohl obecní úřad zahájit postup k odstranění.
Neplatná STK
Pokud je vozidlo více než 6 měsíců bez platné technické kontroly (STK), je zakázáno ho odstavovat na veřejné komunikaci. Právní úprava: opět zákon č. 13/1997 Sb., Jedná se o přestupek, za který může být udělena pokuta. Ani v tomto případě nemá městská policie pravomoc odtahu, to záleží na vlastníkovi komunikace. Policie může vozidlo označit a oznámit přestupek správnímu orgánu, který dál informuje vlastníka komunikace.
Zdroje článku: autohificlub.cz, mp-olomouc.cz, ustinadorlici.cz, repy.cz, nespechej.cz