Vila vystavěná v architektonickém stylu podnikatelského baroka stojí na křižovatce ulic J. Dietricha a Březová. Objekt již několik let chátrá, má vytlučená okna, shořelou střechu a scházejí se v něm skupiny bezdomovců. V domě také často dochází k požárům způsobeným neopatrnou manipulací s otevřeným ohněm, což ohrožuje všechny sousedící domy. Od roku 2017 tam hasiči museli zasahovat celkem čtrnáctkrát.
„Události na této adrese evidujeme od roku 2017. Ve většině případů se jednalo o spalování odpadu uvnitř objektu nebo na zahradě. Pouze jeden požár byl ale prokazatelný a majitel za něj dostal i pokutu. Zbylé požáry byly spíše o tom, že spaloval odpad a při příjezdu jednotek utekl,“ sdělila mluvčí hasičů Vendula Matějů.
Majitel s problematickou minulostí
Matějů také doplnila, že frekvence pálení a požárů byla závislá na tom, kde zrovna majitel pobýval a zda nebyl ve výkonu trestu. Majitel nemovitosti je sedmapadesátiletý Miroslav Hurych, který byl v roce 2006 odsouzen k sedmiletému trestu odnětí svobody za útok na veřejného činitele, výtržnictví, poškozování cizí věci, loupež, nedovolené ozbrojování a maření úředního rozhodnutí. Stalo se tak poté, co Hurych v nemocnici srazil jednoho policistu k zemi, druhého odzbrojil a jeho zbraní několikrát vystřelil do zdi.
Čekám, až mi tu někdo přijde pomoct s vyklízením. Chtěl bych tady z toho udělat nákupní centrum.
Miroslav Hurych, majitel domu
Širší veřejnosti je pak Hurych známý hlavně díky svému podniku, který provozoval v Průmyslové ulici. Podnik sloužil dříve jako kabaret a měl pověst vykřičeného domu. I tato nemovitost však byla řadu let opuštěná, chátrala a střídavě v ní přespávali lidé bez domova. Na budovu byl již vypsán i demoliční výměr. Demoliční četu však předběhly plameny, které dům zachvátily v roce 2019.
Ve vile chce otevřít nákupní centrum
Redakci Drbny se majitele podařilo zastihnout, když z ohořelé vily vyklízel odpad. „Je to můj dům. Čekám, až mi tu někdo přijde pomoct s vyklízením. Chtěl bych tady z toho udělat nákupní centrum,“ řekl redaktorovi mezi dveřmi domu s tím, že se může jít podívat dovnitř.
Po chvíli ale otočil a začal tvrdit, že nemá s domem nic společného. „Já jsem tu jen na hlídání. Kdo je majitel, nevím. Asi je v cizině. Mám to tu jako brigádu, že tu jsem. Vždycky mi přivezou jen paletu vody. Omlouvám se, když lžu, pak se do toho zamotám,“ vysvětlil Hurych.
Nevyzpytatelné chování Hurycha často zaměstnává také příslušníky městské policie. Ta na místo vyjíždí jak kvůli otevřeným ohňům, tak kvůli výtržnostem. Za poslední dva roky tam strážníci evidují celkem 13 výjezdů na oznámení.
Město nechá u domu prověřit statiku
„Jednalo se o rozdělávání ohně, pálení různých materiálů jak na zahradě, tak i uvnitř domu, ale i o hluk a nepořádek způsobený nakládáním s různým stavebním odpadem. V jednom případě muž zasahoval i do veřejného prostranství na ulici ve vlastnictví města, kdy vytrhal obrubníky a vykopal zeleň,“ popsala mluvčí českobudějovické městské policie Věra Školková.
Stížnosti ze strany dalších obyvatel Mladého pak potvrzují zástupci českobudějovické radnice. Ti opakovaně řeší stížnosti občanů na narušování životního prostředí, sousedského soužití, odkládání odpadu mimo vyhrazená místa, zapalování nebezpečných hořlavých látek či přímo rozdělávání otevřeného ohně v domě. Rada města proto přijala 2. června 2025 usnesení, kterým nařídila správním orgánům a dotčeným odborům magistrátu, aby se problémem začaly systematicky zabývat. V návaznosti na toto opatření plánuje stavební úřad u objektu kontrolu.
„Na základě prohlídky uvnitř stavby pak stavební úřad rozhodne, zda je stavba v takovém stavu, že by její stav mohl ohrožovat životy a zdraví osob, osloví odborníka na statiku a dynamiku staveb a bude pokračovat v rámci svých kompetencí svěřených mu stavebním zákonem a souvisejícími právními předpisy,“ sdělil redakci vedoucí českobudějovického oddělení vnějších vztahů Petr Lamač.