Letní odpočinek, zejména během nejteplejších nocí, si spojujeme s používáním ventilátorů nebo klimatizace. Jedná se o zvyk, který je rozšířený a akceptovaný většinou lidí. Ne vždy je to však nejvhodnější varianta pro každého, což potvrzují i nedávné výzkumy, které upozorňují na rizika, která může mít používání ventilátorů pro starší lidi.
Studie, kterou společně provedly University of Sydney a Montreal Heart Institute, přináší relevantní poznatky o vlivu ventilátorů na zdraví starších lidí, a to jak v horkém a vlhkém prostředí, tak ve velmi horkém a suchém podnebí.
Ventilátor, horko a vlhkost
Práce publikovaná v časopise The New England Journal of Medicine se zabývala řadou nákladově efektivních řešení v boji proti horku u starších osob, které jsou během vln veder obzvláště zranitelnou skupinou, říká profesor Ollie Jay, ředitel Centra pro výzkum tepla a zdraví a Laboratoře tepelné ergonomie na Fakultě lékařství a zdraví.
„Zdravotní rizika způsobená extrémním horkem jsou v důsledku klimatických změn stále častější. Starší lidé, zejména ti s nemocným srdcem, jsou vystaveni zvýšenému riziku kvůli zátěži, kterou vysoké teploty představují pro srdce. Pochopení dopadu různých strategií ochlazování na srdce je důležité, abychom zranitelným lidem pomohli zůstat v letních vedrech zdraví.“
Studie, která je k dispozici zde, vystavila starší lidi se srdečním onemocněním i bez něj dvěma typům prostředí: jednomu s vysokými teplotami a vlhkostí (38 °C a 60 % relativní vlhkostí) a druhému extrémně horkému a suchému (45 °C s 15 % vlhkostí). Tyto podmínky byly vybrány tak, aby simulovaly nejběžnější scénáře vln veder v různých oblastech světa. Bylo analyzováno použití elektrických ventilátorů, a to jak s dodatečným použitím vodního spreje na kůži, tak bez něj.
Dvě různé situace
Studie dospěla k závěru, že v horkém a vlhkém prostředí pomáhají ventilátory, a to jak samotné, tak v kombinaci se zvlhčováním pokožky, snižovat srdeční zátěž u starších lidí, což je v rozporu s doporučeními amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Zdroj: Youtube.com
Naopak ve velmi horkých a suchých podmínkách používání ventilátorů výrazně zvyšovalo srdeční zátěž, což by mohlo být nebezpečné pro osoby se srdečním onemocněním. Je to proto, že v takových případech ventilátor málo podporuje odpařování potu a místo toho zvyšuje teplo předávané tělu pohybujícím se vzduchem. V těchto případech se ukázalo, že nejúčinnější možností, jak snížit zátěž srdce, je zvlhčování kůže bez ventilátoru.
Studie ukazuje, že ačkoli je klimatizace nejúčinnější metodou udržení chladu, není vždy dostupná těm, kteří ji nejvíce potřebují. Použití ventilátoru je jednoduchou a cenově dostupnou alternativou, která je za určitých okolností užitečná, ale je třeba ji používat opatrně.
Alternativy a doporučení
Těm, kteří nemají přístup ke klimatizaci, se doporučuje používat ventilátory v kombinaci s odpařovacími metodami ochlazování, jako je vlhčení pokožky nebo používání mokrých ručníků. Kromě toho je důležité zůstat hydratovaný a nosit světlé, lehké oblečení, aby se minimalizovala absorpce tepla. Starší lidé by se měli vyhýbat přímému slunění v nejteplejších hodinách dne a vyhledávat zastíněné nebo větrané prostory.
Zvyšující se globální teploty v důsledku klimatických změn činí tyto poznatky ještě aktuálnějšími. Vlny veder jsou stále častější a intenzivnější, což podtrhuje potřebu vyvinout cenově dostupné a účinné strategie chlazení pro zranitelné skupiny obyvatel.