„Bylo mi tehdy devatenáct a vsadila jsem se s kamarády, že dokážu doplavat v našem rybníce na takový ostrůvek. Považuji se za dobrého plavce a mám i výdrž, takže jsem si věřila. Jenže cestou zpátky, asi v polovině, mě chytila křeč do lýtka. Asi jsem své síly přece jen přecenila, mlela jsem z posledního. Byla to neskutečná bolest! Instinktivně jsem se za to místo chytila, jenže současně s tím jsem zahučela pod vodu. V té chvíli mě zachvátila strašná panika. Já se tu utopím! Plácala jsem se tam, loučila se se životem a najednou vedle mě něco plesklo. Bylo to dřevěné veslo a já se za něj křečovitě chytila. Naštěstí byl kousek ode mě nějaký rybář, který si mě všiml a pomohl mi. Nebýt jeho, už tu možná nejsem,“ svěřuje se s otřesným zážitkem Martina, která se od té doby daleko od břehu nevydává. Křeč ve svalu představuje pro plavce skutečné riziko a stojí za nemalým počtem utonutí.

Foto: Shutterstock
Proč ke křeči při plavání dochází?
Křeč je silný, samovolný a dlouhotrvající stah svalu, který je velmi bolestivý a nedokážeme ho ovládat vůlí. Vzniknout může při vysoké zátěži, během cvičení, nebo jako důsledek vyčerpání.
Správnou funkci svalů a následnou křeč může zapříčinit i dehydratace a nedostatek elektrolytů a minerálů, hlavně hořčíku, sodíku, draslíku a vápníku.
Ke křeči může přispět i studená voda, která ztěžuje prokrvování svalů.
Občas se mohou objevit jako průvodní jev užívání některého léku. Tělo nedokáže zásobovat sval kyslíkem a glukózou a odstraňovat odpadní látky.
Jak se při křeči ve vodě zachovat?
První pomocí při křeči je přestat s pohybem, který ji vyvolal, zahřátí postiženého svalu, jeho protažení (pokud jde o lýtko, tak jeho protažení a zvednutí špičky chodidla směrem k holeni) a jemná masáž. Jenže tohle se uprostřed přehrady nebo jezera realizuje dost špatně. Co tedy radí záchranáři z Vodní záchranné služby ČČK Praha 6? Hlavně nepropadat panice.
„Drtivá většina utonutí je způsobena právě zbytečnou panikou ze strachu. Jsou dvě možnosti. Ta první je pokusit se v klidu a pomalu doplavat zpět. Když se tedy jedná například o křeč v lýtkovém svalu levé nohy, nepoužívejte ji. Snažte se ji ve vodě volně relaxovat a kopejte jenom pravou nohou a plavejte rukama. Druhá možnost je zůstat na místě a relaxovat postiženou nohu. Tedy opět nohu se pokusit uvolnit, nechat volně ve vodě. Kopat druhou nohou a udržovat se na hladině rukama,“ doporučují a popisují jako nejlepší způsob relaxace položení se na hladinu a splývání s hlavou nad hladinou jako při plavání znaku. Ruce se však stále musí pohybovat vodou.
Jako další možnost sebezáchrany doporučují techniku vznášení. „Při té se pokusíte prohnout se na zádech do tvaru písmene cé. Tedy hlavu držíte na hladině směrem vzhůru a trup směřuje pod hladinu a nohy jsou mírně pokrčeny dozadu. Důležité je, co nejvíce se uvolnit, ale držet hrudník, a tedy plíce, co nejvýše u hladiny. Při této poloze vám voda může třeba zalít tvář, ale pusa by měla zůstat nad hladinou,“ vysvětlují vodní záchranáři. Abyste nezůstali jen u teorie, ale byli předem připraveni, je důležité natrénovat si tento způsob v klidu někde u břehu, případně v bazénu. Nejlépe pak pod odborným dozorem v některém ze základních kurzů.
- Před vstupem do vody se rozcvičte a pořádně protáhněte svaly.
- Při plavání šetřete síly, neplavejte zbytečně rychlá neefektivní tempa.
- Neplavte dlouhé vzdálenosti, když jste unavení, po jídle, nebo po nemoci.
Úplně nejlépe pak uděláte, když se při plavání daleko od břehu budete jistit. Ať už doprovodem na loďce nebo plaveckou bojí či pásem. Nejen že se budete mít v případě potřeby čeho chytit, ale navíc budete i lépe viditelní pro lodě nebo vodní skútry.
Zdroj informací: Vodní záchranná služba ČČK Praha 6, Národní zdravotnický informační portál, respondentka redakce
Související články