Sněmovní volby se uskuteční 3. a 4. října 2025. Politici z nejvyšších pozic kandidátních listin v Olomouckém kraji přiblížili oblasti, ve kterých vnímají nedostatky a ve kterých budou chtít usilovat o změnu situace.
„Plánujeme podporovat místní podniky formou dotací na inovace, digitalizaci a expanzi malých a středních podniků, podporovat města a obce při výstavbě bytového fondu, podpořit investice do vzdělání, do vybavení škol, digitálních technologií a zejména finančně motivovat učitele. Chceme prioritně pracovat na propojení regionu s dálnicí D35 včetně realizace obchvatu Libivé a stabilizovat bezpečnostní sbory, abychom posílili veřejný pořádek,“ uvedl lídr ANO a poslanec Lubomír Metnar.
Bydlení je jednou z priorit lídra SPOLU a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). „V koalici máme připraveno zjednodušení stavění na nevyužívaných brownfieldech, ať už bytů nebo potřebného zázemí pro firmy, což je pro mnoho z nich zásadní. Chceme také prosadit program dostupného nájemního bydlení, díky kterému by se postavilo deset tisíc bytů ročně a nabídnout typové projekty podobné baťovské výstavbě, což umožní rychle stavět bez zdlouhavé projektové přípravy,“ řekl Jurečka, podle kterého lze obce motivovat k bytové výstavbě pomocí možností získat zpět část DPH zaplacené při výstavbě nových bytových domů.
Podle lídryně Motoristů Gabriely Sedláčkové Olomoucký kraj dlouhodobě trápí dopravní izolace Jesenicka, odliv obyvatel a zneužívání sociálního systému. „Jsme přesvědčeni, že zásadním impulsem pro rozvoj regionu by byla výstavba tunelu pod Červenohorským sedlem, který lépe zpřístupní sever kraje, usnadní spojení se sousedním Polskem a zastaví úpadek obcí,“ uvedla. Motoristé chtějí razantně zjednodušit stavební řízení, posílit investice do infrastruktury a odstranit byrokratické překážky, které tyto projekty brzdí.
Lídr Pirátů Martin Šmída upozornil, že obyvatele kraje trápí vysoké životní náklady rodin. „Ve městech je to často nedostupné bydlení a na venkově pak nedostatečně kvalitní dopravní spojení, chybějící zdravotnické a jiné služby, chybějící infrastruktura typu vodovod či kanalizace nebo nedostatečný mobilní signál a rychlý internet,“ řekl. Piráti chtějí prosadit zvýšení slevy na dani, rodinám by tak zůstalo více peněz. „Dostupnost bydlení pak chceme řešit nejen výstavbou nových bytů ve městech, ale právě i zvýšením kvality života na venkově. Tím se zvýší atraktivita regionů a dnes neobydlená stavení se stanou novými domovy, budou tak pozitivně působit i na celkový realitní trh,“ dodal.
Jednička na kandidátce STAN v Olomouckém kraji poslankyně Hana Naiclerová chce usilovat o navýšení investic do dopravní infrastruktury v Olomouckém kraji, zejména do rekonstrukce silnic II. a III. třídy. „Zasadím se o to, aby stát více podporoval výstavbu dostupného bydlení, ať už formou obecních bytů nebo podporou družstevního bydlení. V oblasti zdravotnictví budu prosazovat motivační programy pro lékaře a zubaře, kteří se rozhodnou působit v regionech s jejich nedostatkem. Budu prosazovat legislativu, která umožní městům a obcím získat kontrolu nad vodárenskou infrastrukturou zpět do veřejných rukou,“ uvedla.
Podle lídra Stačilo! Vladimíra Urbánka je třeba v Olomouckém kraji pozornost zaměřit na obnovu území postiženého loňskými povodněmi a zhoršující se dostupnost zdravotní péče. „Chybí stomatologové, pediatři, praktici. Nedostatek je i středního zdravotnického personálu. Opět nejhorší dostupnost je v oblastech Jesenicka, Šumperska, v ostatních oblastech se problém zhoršuje také,“ dodal.
Pro anketu byly osloveny strany, hnutí a koalice, které podle aktuálních volebních průzkumů mají šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Lídr SPD Radim Fiala přes opakované žádosti na zaslané otázky neodpověděl.