Novela zákona o vojenské policii od července zpřísní postih za neoprávněné nošení vojenského stejnokroje. Změna míří hlavně na spolky jako Národní domobrana, jejíž členové na demonstracích v maskáčových úborech vyvolávají falešný dojem, že patří k české armádě. Domobranci se chtějí s novými pravidly vypořádat i pořízením vyřazených uniforem ze Slovenska. Podle Vojenské policie ale i tak bude nakonec rozhodovat podobnost s českým stejnokrojem.
„Využili jsme uniformy, které byly vyřazené na Slovensku, kde nám vyšli vstříc, a ty uniformy jsme upravili a budeme to všichni nosit celostátně,“ řekl jeden ze zástupců Národní domobrany v rozhovoru publikovaném začátkem června na youtubovém kanále Hlas naděje.
Podle Vojenské policie ale zahraniční původ uniformy ke splnění zákonných podmínek pro nošení stejnokroje sám o sobě nestačí. Klíčové je riziko záměny s českou verzí uniformy příslušníků ozbrojených sil nebo jiného bezpečnostního sboru.
„Pokud je uniforma — bez ohledu na její původ nebo úpravy — při veřejném vystupování snadno zaměnitelná s oficiální uniformou ozbrojených sil ČR, může být takové jednání vyhodnoceno jako neoprávněné nošení stejnokroje ve smyslu příslušných ustanovení zákona, včetně případného postihu,“ shrnuje na dotaz HlídacíPes.org mluvčí vojenských policistů Kateřina Mlýnková.
Proruští, uzavření, marginální
Domobranci, které ministerstvo vnitra řadí mezi extremistické skupiny, se v uniformách objevují pravidelně na různých demonstracích a dalších veřejných akcích, často spojených s proruskou či dezinformační scénou.
„Společenská škodlivost takového chování v současné době zvýšeného mezinárodní napětí a ruské agrese na Ukrajině stoupá. A to i s přihlédnutím k dobrému jménu českých vojáků, kteří se podílejí na posílení obrany východní hranice NATO nebo na zahraničních mírových operacích,“ zdůvodnilo zpřísnění postihu za neoprávněné nošení uniformy už dříve ministerstvo obrany.
Horní hranice pokuty za neoprávněné nošení uniformy vzroste na 50 tisíc korun. Resort obrany už ale dříve uklidňoval, že postihu se nemusejí bát například rybáři nebo trampové, kteří oblečení s maskáčovým vzorem nosí do přírody.
Právě Slovensko, kde si podle svých slov čeští domobranci pořídili vyřazené uniformy, podobné zpřísnění podmínek pro nošení uniforem zavedlo už před několika lety. Slovenská úprava tehdy mířila hlavně na uskupení Slovenští branci, kteří podobně jako další domobranecké skupiny cvičili bojové techniky a připravovali se na možný ozbrojený konflikt.
[souvisejici]
Když v těsném sousedství Slovenska invazí Ruska na Ukrajinu v roce 2022 válka skutečně začala, oznámili Slovenští branci paradoxně, že svou organizaci rozpouštějí.
Šéf sdružení Peter Švrček absolvoval vojenský výcvik v Rusku. Branci spolupracovali také se slovenskou pobočkou prokremelského motorkářského klubu Noční vlci. Dlouhodobě se nepřímé zmínky o organizaci objevovaly i ve výročních zprávách Slovenské informační služby.
Domobranci se objevují i ve zprávách českého ministerstva vnitra o extremismu a předsudečné nenávisti. Ta poslední za loňský rok, kterou vláda schválila letos v květnu, však konstatuje, že domobranecká uskupení „představují personálně velmi limitovanou a uzavřenou subkulturu s naprosto minimálním dopadem na společnost“.
Mimo zákon? Záleží na kontextu
„Značná část domobranců je výrazně ovlivněna různými konspiračními teoriemi. Ideově jsou zaměřeni protidemokraticky, například většina sympatizuje s putinovským režimem v Ruské federaci,“ píše vnitro s tím, že celkový počet členů domobranecké scény odhaduje zhruba na stovku.
Vojenská policie upozorňuje, že aby nošení vojenského stejnokroje na veřejnosti bylo v rozporu se zákonem, musí být doprovázeno i dalším narušením veřejného pořádku.
„V praxi se může jednat o situaci, kdy osoba neoprávněně užívá vojenský stejnokroj při účasti na akcích na veřejnosti, například na demonstracích, a svým dalším jednáním a chováním znevažuje ozbrojené síly, vyzývá k nerespektování práva a jiným vystupováním proti veřejnému pořádku,“ upřesňuje mluvčí Mlýnková.
Jestli se do zákona vejdou slovenské uniformy českých domobranců, ukáže teprve praxe: „Posouzení konkrétních případů bude vždy záležet na kontextu, účelu a míře podobnosti s originální uniformou. V případě pochybností bude oprávněnost a zákonnost takového jednání prověřována příslušnými orgány,“ shrnuje Vojenská policie.