Naposledy aktualizováno 23. 6. 2025
Bolest jakékoliv části těla je velmi únavná a nepříjemná záležitost. Navíc může postihnout opravdu všechny části těla – i takové, kde bychom to nejméně čekali a na které během dne ani příliš nemyslíme. Například taková pata – a ta když začne bolet, opravdu to není procházka růžovou zahradou (doslova). Jaké jsou příčiny bolesti paty, jak se pozná patní ostruha, co to vlastně je a jak ji masírovat? Tak právě na tyto a další otázky se v dnešním článku zaměříme. Pojďme se do toho vrhnout.
Obsah
- Jaké jsou příčiny bolesti paty?
- Jak se pozná patní ostruha?
- Jak se patní ostruha léčí?
- Jak masírovat patní ostruhu? Účinné masáže
- Závěr
Jaké jsou příčiny bolesti paty?
Abychom mohli bolest paty úspěšné léčit, je samozřejmě třeba zjistit její příčinu. Ne vždy je to jednoduché a příčin může být celá řada. Pojďme si říci ty nejčastější z nich.
Nevhodná obuv
Že je nutné našim nohám poskytnout kvalitní obuv, o tom není pochyb. Bez dostatečného tlumení totiž může způsobit, či zhoršovat stávající problémy s patami. Rovněž chůze na vysokých podpatcích není pro vaše paty příliš zdravá – vyvarujte se tedy jejich častému nošení, je-li to možné.
Nadváha
Pokud trpíte přílišnou hmotností vašeho těla, může právě to být příčina bolesti vašich pat. Váha vašeho těla totiž tlačí na patu při každém kroku, což může způsobit zánětlivé procesy, ale i další nemilé potíže s vašimi patami – o těch si řekneme níže.
Přetížení chodidel
Tohle je velmi rozšířený problém mezi sportovci. Proč? Lidé, kteří pravidelně vykonávají náročnou fyzickou činnost můžou trpět mikrozátěží na svých patách, což způsobuje zánětlivé procesy a další problémy právě této oblasti.
Plantární fasciitida
Děsivé slovo, nicméně není to složité. Jde o bolestivý zánět vaziva spojujícího patu s prsty. Postihnout vás může při nadměrné chůzi či dlouhému stání – opět proto, že vynakládáte velkou a dlouhodobou zátěž na vaše paty. U lidí s plochými patami je navíc riziko vyšší.
Patní ostruhy
Jde o kostní výrůstky, které mohou být spojeny s plantární fasciitidou – objevují se totiž nejčastěji při vzniku chronického zánětu. To je samozřejmě velmi bolestivé, zvláště při chůzi. A právě na tento problém se proto zaměříme trochu podrobněji.
Jak se pozná patní ostruha?
U patní ostruhy příznaky zahrnují bolest na ploše paty nebo jejím okraji. Tato bolest téměř neustává – objevuje se při chůzi, stání, sportu, ale i po ránu nebo během spánku. V takovém případě neváhejte navštívit lékaře. Rentgenové vyšetření pomůže vyloučit artrózu či osteoporózu a stanovit vhodný postup léčby.
Jak se patní ostruha léčí?
Léčba je individuální – lékař zvolí postup podle příčin a intenzity příznaků. Nejčastější přístupy zahrnují:
- léky proti bolesti a zánětu,
- obstřiky bolestivého místa,
- chladivé obklady,
- ortopedické vložky do bot,
- ultrazvukovou terapii,
- v těžkých případech chirurgický zákrok.
Jak masírovat patní ostruhu? Účinné masáže
Ke zmírnění bolesti paty vám mohou dopomoci i účinné masáže. Zde je několik technik, které opravdu pomáhají:

Protažení plosky nohy
Postavte se čelem ke zdi, opřete se rukama. Jednu nohu zanožte dozadu, prsty směřují vpřed. Zvedněte patu co nejvýš, špička zůstává na zemi. Pomalu krčte koleno a tlačte nárt vpřed, dokud neucítíte tah. Vydržte 30–60 sekund, pak opakujte.
Masáž chodidla míčkem
V sedě položte bolavé chodidlo na masážní míček. Pomalu rolujte chodidlem po míčku od paty k prstům a zpět. Intenzitu přizpůsobte pocitům.
Protažení lýtkových svalů
Postavte se čelem ke zdi, zadní nohu natáhněte dozadu a patu držte na zemi. Přední nohu mírně pokrčte a tlačte boky vpřed. Vydržte 30 sekund a nohy vyměňte.
Posilování klenby nohy
V sedě položte nohu na zem a snažte se zvedat jednotlivé prsty nahoru bez pohybu zbytku chodidla. Poté prsty roztahujte a přitahujte k sobě.
Slovo závěrem
Jak vidíte, patní ostruha a její příznaky mohou být velmi nepříjemné. Bolest však nemusíte snášet – klíčem je včasná prevence, vhodná obuv, cílené masáže a odborná léčba. Neodkládejte návštěvu lékaře, pokud bolest přetrvává. Vaše nohy si zaslouží péči – každý krok s úlevou za to stojí.
Zdroje: Medicovi, Na boso, Pilulka