Moderní malba na fasádě domu v Křižíkových sadech má být také připomínkou toho, že byla Plzeň v roce 2015 Evropským hlavním městem kultury. Mural je v Proluce hned naproti fresce Theatrum Mundi z roku 2001. Tato dnes již poněkud vybledlá malba na více než 200 metrech čtverečních zachycuje milníky v dějinách města, osobnosti spjaté s Plzní či symboly z městského znaku.
„Na podobu nového muralu vypsal festival veřejnou výzvu, v níž se sešlo 320 návrhů z celého světa. Nová malba s názvem Diagonála má fungovat jako moderní doplněk i protipól k historizující fresce. Zatímco starší malba se zaměřuje na minulost, nové dílo spojuje skrz vizuální transformaci katedrály sv. Bartoloměje historii, současnost i budoucnost,“ řekla kurátorka festivalu Kristýna Jirátová.
Převládá negativní názor
A jako obvykle se v Plzni, zejména pak na sociálních sítích, strhla bouřlivá diskuse o tom, zda se malba do historického jádra Plzně hodí, nebo ne. „Vůbec tomu nerozumím, vůbec se mi to nelíbí, vůbec nevím, proč to tady je. Jsem milovník a zastánce moderního umění, ale tohle je pro Plzeň jasná střelba do vlastní nohy. Dokázal bych si to představit někde na Lochotíně, prostě v nějaké modernější zástavbě v Plzni. Ale ne zde,“ prohlásil přímo před muralem v sadech Petr Klička.
Na stejném místě konstatovala Martina Hálková, že se ani jí malba nelíbí. V Proluce se konají různá divadelní představení, historické slavnosti, bývají tam vojenské kempy během Slavností svobody. „Teď se to všechno bude konat pod touto modrou zdí s moderní malbou? Tomu místu by slušela nějaká neutrální barva na průčelí toho domu. Teď to tady bude jako v cirkuse. Divím se, že to vůbec prošlo přes památkáře,“ konstatovala Plzeňanka.
Negativní názory nad těmi pochvalnými převládají i v diskusích na sociálních sítích. „Jsem všemi deseti pro moderní umění a jeho začleňování do historických měst. Jako jednomu z mála se mi líbí kašny na náměstí. Ale tohle mě bohužel absolutně nenadchlo. Není to ani umělecky ohromující, ani nový styl, ani to nijak moc nepřipomíná Plzeň. Přitom streetart a graffiti dovedou být pěkné,“ napsal například jeden diskutující.
„Jsem rád, že se to dotáhlo do konce. Už téma – budoucnost Plzně – je skvělé. Chtíc nechtíc to v tom člověk bude muset hledat, bavit se o tom s ostatními, nesouhlasit a hledat dál. Umělecké dílo, jak má být. A vrcholem je veřejná soutěž, do které se přihlásily desítky zájemců. To se povedlo,“ uvedl naopak jiný pisatel. „Překrásná práce. Úžasné, krásné. Lidi, nebuďte připrdlí, vždyť je to hezký. Z vizošky jsem se trochu obával barevnosti, ale dopadlo to dobře,“ chválili umělecký počin jiní diskutující.
„Vůbec to nekoresponduje s okolní zástavbou, ani s malbou na druhé straně proluky. Vůbec to tam nezapadá barevně, všude okolo jsou teplé barvy a přírodní kámen. Absolutně není poznat, co to má vlastně být. Kdyby to tu někdo nenapsal, tak to ani nepoznám. Degradovalo to historický dům. Kdo tohle povolil?“ tázala se nespokojená Lucie. „Kdekoliv jinde v moderní zástavbě by to asi bylo dobré, ale tady mezi historickými domy je to jako pěst na oko. Nepovedlo se to ani barevně. Vůbec se mi to nelíbí,“ napsal zase Jakub. „Takováhle věc nepatří do historické zástavby,“ konstatoval Bohumil. „Bohužel i mistr tesař se někdy utne. Tady jde spíše o amputaci umění,“ dodal na závěr Karel.
A co si o muralu myslí čtenáři Plzeňské Drbny? Jak se vám moderní malba v historické části města líbí? Hlasovat o tom můžete v naší anketě pod článkem.