Torrenty jsou soubory, které umožňují efektivní sdílení velkého množství dat prostřednictvím decentralizované sítě, známé jako P2P (peer-to-peer) síť. S příchodem předplacených služeb a nárůstem nabídky, stejně jako se zpřísněním protipirátských zákonů, mnoho těchto stránek zaniklo. To však neznamená, že nám i nadále nezanechávají kuriózní příběhy, jako je příběh 59letého muže z Řecka, který se rozhodl neodhalit svou identitu.
Před rokem jsme se dozvěděli, že se jedna korejská společnost rozhodla sabotovat, aby infikovala 600 000 zákazníků ve snaze bojovat proti provozu torrentů. Tentokrát nás těžiště příběhu zavede do Řecka, protože muž byl odsouzen k pěti letům vězení za provozování soukromé torrentové stránky. Kromě toho dostal také pokutu 10 000 eur (v přepočtu téměř 250 tisíc korun) a bude muset uhradit soudní výlohy (asi 45 tisíc korun), ale to není to nejpřekvapivější, tím je datum existence jeho stránky: je neaktivní již 11 let.
Trest odnětí svobody a pokuta V roce 2011 se hlavní hrdina dnešního příběhu rozhodl založit P2Planet.net , stránku specializující se na sdílení torrentů . Během tří let existence se platforma rozrostla natolik, že měla více než 44 000 registrovaných členů . Ti všichni měli prostřednictvím 14 000 torrentů umístěných na portálu přístup k filmům, seriálům, hudbě a dokonce i softwaru. V roce 2014 se však rozhodl stránku uzavřít, aby se vyhnul právním problémům, a od té doby je neaktivní.
Jak vyplývá z původního příběhu, muž ani nevytvářel významný zisk, ale soud rozhodl, že je svým jednáním odpovědný za napomáhání pirátství obsahu chráněného autorskými právy. Pirátství je problém, který se dotýká mnoha odvětví, zejména zábavního průmyslu, a podle odhadů způsobuje každoročně ztráty ve výši milionů dolarů. Policie se proto rozhodla provést razii v jeho domě, zatkla ho a nakonec zabavila pevný disk , který byl použit pro forenzní analýzu. Na okraj publikace zdůrazňuje, že nejpoužívanějším torrentovým klientem členů byl Azureus/Vuze, což jsou dvě služby, které jsou nyní zastaralé.
Je to poprvé v řecké historii, kdy osoba dostala pravomocný trest odnětí svobody za sdílení obsahu prostřednictvím BitTorrentu. Soudce totiž nařídil okamžité uvěznění tohoto muže, což překvapilo všechny účastníky soudního procesu. Řecké úřady již několik měsíců zpřísňují zásahy proti pirátství, a to navzdory nárůstu streamování. Streamovací platformy, jako jsou Netflix a Spotify, snížily potřebu uchýlit se k pirátství tím, že nabízejí dostupný a cenově výhodný obsah. Takže i když obsah P2P možná není tak populární jako kdysi, majitel P2Planet.net se nevyhnul tomu, aby šel do vězení za to, co dělal před deseti lety.