Když se šéfka Socdem Jana Maláčová o víkendu vrátila z berlínského sněmu SPD, chlubila se, že němečtí sociální demokraté podporují její obnovené předvolební námluvy s komunisty z hnutí Stačilo. To však není pravda. „My, jako běžní členové SPD, sledujeme vývoj v české Socdem i na Slovensku s velkými obavami,“ říká německý exposlanec Jörg Nürnberger, který se s Maláčovou na toto téma po sjezdu sám dlouze bavil.
Z facebookových příspěvků Jany Maláčové z berlínského sjezdu německých sociálních demokratů mohl běžný čtenář získat dojem, že ji německá SPD přijala s otevřenou náručí. I když v Česku mezitím řada známých tváří Socdem veřejně oznamovala, že kvůli sbližování s komunisty ve straně končí.
Maláčová z Německa sdílela fotky s ministryní bydlení Verenou Hubertzovou či bývalým šéfem SPD Martinem Schulzem. Popisovala, jak německá sociální demokracie „rozumí složitosti naší situace a našim rozhodnutím“ a tvrdila, že „všichni Němci jsou ohledně situace české Socdem nabrífovaní“.
Schulz Maláčovou údajně podpořil i slovy: „Vím, jak těžké to je, českou historii znám. Jano, ty to zvládneš!“ Aspoň podle interpretace samotné Maláčové.
Víme, jak to dopadlo v NDR
Bývalý poslanec Jörg Nürnberger, který byl do letoška členem německého Bundestagu, však právě s odkazem na českou historii popisuje pohled SPD na volební propojení českých sociálních demokratů s komunisty úplně jinak: „Hodnocení paní Maláčové je velmi překvapivé a neodpovídá tomu, co zažili ostatní účastníci toho samého stranického sjezdu,“ říká diplomaticky pro HlídacíPes.org.
Podle Nürnbergera rozhodnutí Socdem spojit se s komunisty vyvolalo odpor například u spolustraníků uchovávajících odkaz někdejší německé sociální demokracie v Československu před druhou světovou válkou. Ty v Německu sdružuje organizace Seliger-Gemeinde.
„Tihle lidé mají obzvlášť zájem a pozornost upřenou na dění v České republice a v jejich kruzích panuje naprosté nepochopení toho, jak se Socdem rozhodla. Víme, jak to dopadlo jinde, kde se komunisté spojili se sociálními demokraty,“ říká Nürnberger s odkazem na bývalou NDR i poválečné Československo.
Papír snese všechno
Sám má částečně českou rodinu a pendluje proto pravidelně mezi Prahou a Německem. A právě ve vlaku z Berlína cestou ze zmíněného sjezdu potkal i Janu Maláčovou. Byla z toho hodinová diskuse, ve které Maláčová podle Nürnbergera opakovala, že jedině s komunisty má Socdem šanci dostat se do parlamentu, a jinak zanikne.
Došlo prý také na diskusi o programu Stačilo, který Maláčová podle Nürnbergera označila za „sociálně-demokratický“: „To je přesně ten problém. Když se budu odvolávat jen na ten kousek papíru, můžu zdůvodnit všechno. Ale je potřeba podívat se, co lidé ze Stačilo říkají na veřejnosti, třeba o členství v NATO a Evropské unii,“ říká exposlanec.
Maláčová nebyla na sjezdu německé SPD jediným kontroverzním zahraničním hostem. Přijel i slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok, šéf strany Hlas, která je koaličním partnerem strany Smer Roberta Fica, od níž se před pěti lety odštěpila.
Ficova vláda od roku 2023 čelí kritice a částečně i mezinárodní izolaci kvůli proruským krokům a rétorice premiéra i dalších jeho ministrů. Naposledy Fico nahlas spekuloval o tom, že by se Slovensko mělo stát neutrální zemí a ministr zahraničí Juraj Blanár v jednom z rozhovorů nadhodil, že je možná na čase Rusku odpustit.