S krví je spojena spousta pojmů – červené krvinky, krevní plazma, hladina cukru a mnoho dalšího. Možná jste ovšem neslyšeli o bilirubinu, přestože o onemocnění s ním spojených se mluví v médiích i mezi lidmi velmi často. V dnešním článku vám tedy bilirubin představíme blíže a mimojiné probereme i právě ta onemocnění, která s ním ruku v ruce mohou jít (v určitých situacích).
Obsah Co je to bilirubin? Co dělá bilirubin? Jaká je normální hodnota bilirubinu? Co způsobuje zvýšený bilirubin? Jak předcházet žloutence? Dbejte na své zdraví Co je to bilirubin? Ne každý tento pojem nejspíše slyšel, pojďme si tedy bilirubin představit. Bilirubin je žlučové barvivo, které vzniká při rozpadu červeného krevního barviva (tzv. hemoglobinu) z odumřelých krvinek. Je součástí žluči a spolu s ní se dostává do tenkého střeva, kde se během trávení mění na urobilinogen a jeho další metabolity. Tyto látky následně ovlivňují zabarvení stolice a moči.
Hladina bilirubinu v krvi se stanovuje laboratorně a může poskytnout důležité informace o rozpadu červených krvinek, funkci jater nebo o průchodnosti žlučových cest. Zvýšená koncentrace bilirubinu v krvi se označuje jako hyperbilirubinémie.
Co dělá bilirubin? Jak už vám asi došlo, celkový bilirubin je významný krevní biomarker, který slouží k hodnocení funkce jater a stavu žlučových cest. Jeho hodnoty nám tedy mohou prozradit důležité informace o našem celkovém zdraví.
Jeho zvýšené hodnoty mohou upozorňovat na onemocnění – jako je hepatitida, cirhóza nebo hemolytická anémie. Naopak nízké hodnoty nejsou většinou důvodem k obavám, i když mohou být ovlivněny užíváním některých léků.
Jaká je normální hodnota bilirubinu? Hladina bilirubinu v krvi vyšší než 2,0 mg/dl může signalizovat riziko vzniku žloutenky. A právě podezření na žloutenku je nejčastějším důvodem, proč se hladina bilirubinu laboratorně vyšetřuje.
Nicméně normální rozmezí hodnot bilirubinu se může mírně lišit podle konkrétní laboratoře a použité metody měření. Obecně však platí, že normální hodnota přímého (konjugovaného) bilirubinu je do 0,3 mg/dl (tj. 5,1 µmol/l), zatímco celkový bilirubin by měl být v rozmezí 0,1 až 1,2 mg/dl (tj. 1,71 až 20,5 µmol/l).
Co způsobuje zvýšený bilirubin? Hladina bilirubinu v krvi závisí na rozpadu červených krvinek, funkci jater a průchodnosti žlučových cest. Zvýšená hladina (nad 43 µmol/l) může způsobit žloutenku – žluté zbarvení kůže a očního bělma. Příčinou může být zvýšený rozpad krvinek, onemocnění jater nebo ucpání žlučových cest. U novorozenců je zvýšený bilirubin běžný. V krvi se měří celkový bilirubin složený z přímé a nepřímé formy. Poruchy metabolismu vedou k jeho výskytu v moči. Stanovení se provádí chemicky pomocí barevné reakce a následného fotometrického měření.
Jak předcházet žloutence? Pro prevenci žloutenky je důležité vyhýbat se alkoholu a sedativům, která poškozují játra. Významnou roli hraje také vyvážená strava, přičemž lidé se žloutenkou způsobenou anémií by měli konzumovat potraviny bohaté na železo.
Také se doporučuje pravidelné cvič e ní jako součást zdravého životního stylu. U pacientů s rodinnou anamnézou Crigler-Najjarova syndromu je vhodné zvážit genetické poradenství. Pacienti i jejich rodinní příslušníci by měli být informováni o možných příznacích onemocnění a měli by neprodleně hlásit jakékoli změny zdravotního stavu. Osobám s hepatitidou A, B nebo C se doporučuje chráněný pohlavní styk. Zároveň je vhodné vyhnout se cestování do oblastí, kde je vysoký výskyt hepatitidy nebo malárie.
Dbejte na své zdraví Jak vidíte, bilirubin ve svém těle prostě máte, jen je třeba dbát na to, aby jeho hodnoty nevyšplhaly do nežádoucích hodnot. Teď už tedy víte, že je třeba dbát na celkové zdraví a rovnováhu vašeho metabolismu – mimojiné se vyhýbejte alkoholu a dalším návykovým látkám. Zdraví máme přece jen jedno, je tedy potřeba se o něj náležitě starat.
A pokud vás zajímají další fakta o tom, co se skrývá v lidské krvi, určitě neváhejte a přečtěte si náš další článek !
Zdroje: Benu.cz , Macromo.cz , Nempt.cz , Apollohospitals.cz , Inform.cz
<p>The post Bilirubin: Co nám říká o zdraví a kdy signalizuje problém? first appeared on CzechTechnology .</p>