V posledních několika měsících vědecká komunita udržuje pozornost na nebeském tělese, které zpočátku vyvolávalo určité obavy. Zatímco první odhady naznačovaly možné riziko pro naši planetu, nové výpočty odhalily zcela jiný scénář.
Vzhledem k tomu, že nejmodernější teleskopy ztrácejí tento asteroid ze zřetele, odborníci zjistili pravděpodobnost, která je zajímavější, než se očekávalo. Měsíc by se mohl stát posledním cílem tohoto kosmického setkání plánovaného na rok 2032. Poprvé po dlouhé době tak čelíme situaci, kdy nejistota bude trvat několik let. Teprve v roce 2028 budeme moci získat nová pozorování, která tento měsíční impakt definitivně potvrdí nebo vyloučí.
4% šance na srážku s Měsícem
Podle serveru SciTechDaily již asteroid 2024 YR4 nepředstavuje pro Zemi hrozbu, ale stále má 4% šanci, že 22. prosince 2032 narazí do povrchu Měsíce. Toto číslo je sice zdánlivě nízké, ale pro podobné kosmické události značně vysoké.
Tento objekt o průměru 53-67 metrů, který byl původně detekován 27. prosince 2024 systémem ATLAS v Chile, dosáhl 3% pravděpodobnosti srážky se Zemí. Díky následným pozorováním teleskopem Jamese Webba mohli vědci v březnu 2025 riziko pro naši planetu zcela vyloučit.
Pozdní detekce planetky je způsobena tím, že se přiblížila ze směru od Slunce a zůstala tak skryta ve slepém úhlu pozemních teleskopů. Toto omezení se projevilo již v roce 2013, kdy do Ruska bez varování dopadl čeljabinský meteorit, který způsobil rozsáhlé škody a zranil více než 1500 lidí.
Richard Moissl, vedoucí Úřadu planetární obrany ESA, vysvětluje, že připravovaný teleskop NEOMIR by objevil 2024 YR4 o měsíc dříve než pozemní systémy. Tato nová infračervená technologie plánovaná na začátek roku 2030 bude umístěna v Lagrangeově bodě mezi Sluncem a Zemí, aby pokryla tuto klíčovou slepou zónu.
Až do června 2028 zůstane pravděpodobnost pozorování Měsíce nezměněna na 4 %, v té době bude planetka opět pozorovatelná. Pokud by nakonec do Měsíce narazil, jednalo by se o mimořádně vzácnou událost, kterou by vědci mohli studovat ze Země a která by poskytla cenné údaje o takových srážkách.

Zdroj: Youtube.com
Ačkoli je to nepravděpodobné, takový náraz by vytvořil nový měsíční kráter a mohl by vyvrhnout materiál do vesmíru. S budoucími pilotovanými misemi na Měsíc bude sledování těchto objektů stále důležitější, protože naše družice postrádá ochranu atmosféry, která chrání Zemi.
Potenciální dopad a jeho důsledky
Dopad takového rozsahu na Měsíc by byl nejen astronomickou podívanou, ale měl by také významné vědecké důsledky. Vědci by mohli studovat vyvržený materiál a získat informace o vnitřním složení Měsíce, které by mohly objasnit jeho vznik a vývoj. Kromě toho by impakt mohl poskytnout jedinečnou příležitost k testování technologií planetární obrany v kontrolovaném prostředí.
V souvislosti s výzkumem vesmíru takové události zdůrazňují význam zlepšení našich schopností detekce a sledování NEO. S rostoucím počtem pilotovaných misí a možnou kolonizací Měsíce se schopnost předvídat a zmírňovat dopady stává klíčovou pro bezpečnost budoucích lidských sídel.
Vědecká komunita nadále pracuje na zdokonalování předpovědních modelů a vývoji pokročilých technologií s cílem chránit Zemi i její nebeské sousedy před potenciálními hrozbami. S přechodem do éry aktivnějšího průzkumu vesmíru se pochopení a řízení těchto rizik stává celosvětovou prioritou.